Microsoft-ի ՏՏ-ակադեմիան Երեւանում մեկ տարվա ընթացքում մոտ 400 կադր է վերապատրաստել, 25 ուսանողի համար պրակտիկա է կազմակերպվել: Այդ մասին է հայտարարել Հայաստանի պետական ճարտարագիտայան համալսարանի միջհամալսարանական կապերի ու մշտական կրթության տնօրեն Արթուր Զապրոսյանը՝ ՀՊՃՀ ղեկավարության եւ Հայաստանում Microsoft-ի ներկայացուցչության միջեւ հանդիպման ժամանակ:
Microsoft-ը համագործակցում է համալսարանի հետ համաձայնության շրջանակներում, որը ստորագրվել է 2011թ.-ի դեկտեմբերին: Ինչպես հաղորդել են NEWS.am-ին, կողմերը բարձր են գնահատել երկու տարվա համատեղ աշխատանքը:Հիշեցնենք, որ մեկ տարի առաջ համալսարանում ստեղծվել է Microsoft-ի ՏՏ-ակադեմիա եւ թեստավորման կենտրոն: Ակադեմիայում վերապատրաստվել կարող են ինչպես ուսանողներն, այնպես էլ դասավանդողները: Համագործակցության շրջանակներում ՀՊՃՀ-ն արտոնյալ պայմաններով ստանում է Live@Edu/Office 365 ծառայություններ ու սարքեր, ինչպես նաեւ Microsoft-ի ծրագրային այլ փաթեթներ:
Իսկ լավագույն ուսանողները հնարավորություն են ստանում անվճար դասընթացներ անցնել Microsoft Dreamspark-ում:Ինչպես հայտարարել է Հայաստանում Microsoft-ի ներկայացուցչության ղեկավար Գրիգոր Բարսեղյանը, Հայաստանում ՏՏ ոլոտի հիմնական խնդիրը կադրերի նախապատրաստումն է: Դրան էլ միտված է համագործակցությունը, որից բոլորն են շահում:

ИТ-академия Microsoft  в Ереване за год подготовила около 400 человек, для 25 студентов-  организована практика. Об этом заявил директор межвузовского и постоянного образования государственного инженерного университета Армении Артур Запросян на встрече руководства ГИУА с представительством Microsoft  в Армении. Microsoft сотрудничает с университетом в рамках соглашения, подписанного в декабре  2011 г. Стороны высоко оценили итоги двух лет совместной работы.
Напомним год назад в университете создана IT-академия Microsoft и центр тестирования. В академии могут проходить переподготовку и студенты, и преподаватели.  В рамках сотрудничества ГИУА получает услуги и инструменты Live@Edu/Office 365, а также другие программные пакеты Microsoft на льготных условиях.  А лучшие студенты получают возможность пройти бесплатные курсы Microsoft Dreamspark.
Как заявил руководитель армянского представительства Microsoft Григор Барсегян, одной из важнейших задач ИТ-серы в Армении является подготовка кадров. На это и направлено сотрудничество, от которого выиграют все.