Կենտրոնական աֆրիկյան հանրապետությունում (ԿԱՀ) տեղակայված ՄԱԿ-ի խաղաղարարներին կասկածում են խաղաղ բնակիչների բռնաբարության 13 դեպքի մեջ: Բռնության դեպքերից 9-ում երեխաներ են տուժել:
ԿԱՀ-ում համաշխարհային կազմակերպության առաքելության ղեկավարի տեղակալ Դիանա Քորները լրագրողներին տեղեկացրել է, որ խաղաղարարներից բողոքներ են ստանում անցյալ տարվա դեկտեմբերից: Նրա խոսքով, տուժածներից մեկը միջադեպի ժամանակ 11 տարեկան է եղել:
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, ամսվա սկզբից խաղաղարարների վարքի մասին 2 նոր մեղադրանք է ստացվել: Օգոստոսի 12-ին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունը պաշտոնաթող է արել ԿԱՀ-ում առաքելության ղեկավար Բաբաքարա Գային: Երեխաների հանդեպ սեռական բռնության մեջ կասկածում են նաեւ ֆրանսիացի զինվորականներին, որոնք տեղակայված աֆրիկյան այդ երկրում եւ աջակցում են «երկնագույն սաղավարտներին»:

Миротворцы ООН в Центральноафриканской Республике (ЦАР) подозреваются в общей сложности в 13 случаях изнасилований мирных жителей, в девяти из которых пострадали дети.
Как сообщила журналистам заместитель главы миссии всемирной организации в ЦАР (МИНУСКА) Диана Корнер, жалобы на миротворцев поступают с декабря прошлого года. По ее словам, одной из потерпевших на момент инцидента было 11 лет.
При этом жалобы на миротворцев поступают не только от местных жителей, информацию о неподобающем поведении предоставляют журналисты и местные неправительственные организации, сообщает ТАСС.
С начала месяца в адрес миротворцев поступили два новых обвинения в сексуальном насилии. 12 августа генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун отправил в отставку главу миссии в ЦАР Бабакара Гая. В сексуальном насилии над детьми подозревают также французский военный контингент, который размещен в африканской стране и оказывает поддержку «голубым каскам».