Գերմանիան չի ցանկանում խոստովանել Հայոց ցեղասպանության մեջ իր սեփական դերը: Այս մասին գրել է շվեդական Politiken պարբերականը:
Հոդվածի համաձայն, երկար ժամանակ Գերմանիան չէր ցանկանում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, քանի որ չէր ուզում փչացնել Թուրքիայի հետ հարաբերությունները: Իսկ գուցե նաեւ այն պատճառով, որ չէր ցանկանում հիշել սեփական դերն ու պատասխանատվությունը:
«Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Գերմանիան Թուրքիայի դաշնակիցն էր: Գերմանացի սպաները ծառայում էին օսմանյան ռազմական ոստիկանությունում, դիվանագետներն ու քաղաքական գործիչները շրջում էին երկրում: Ոմանք հետեւում էին տեղահանություններին, ոմանք՝ նաեւ մասնակցում դրանց: Բայց մի քանիսն էլ գրում էին հայրենիք՝ Գերմանիային կոչ անելով միջամտել:
Իսկ ռեյխսկանցլեր Թեոբալդ ֆոն Բետման-Հոլվեգը հայտարարեց. «Մեր միակ նպատակը Թուրքիային մինչեւ պատերազմի վերջ մեր կողքին պահելն է, իսկ հայերի հետ ինչ լինում է՝ թող լինի»:
Բանավեճեր են ծավալվում այն մասին, թե ինչու Գերմանիան մինչեւ հիմա չի ճանաչել, որ տեղի ունեցածը ցեղասպանություն էր, ինչպես դա արեց, օրինակ, Ֆրանսիան: Հարաբերությունները փչացնելու վախի՞ց, թե՞ սեփական դերը չհիշելու ցանկությունից: Քննարկումները կրկին աշխուժացել են»,- ասված է հոդվածում:

Germany doesn’t want to acknowledge its own role in the Armenian Genocide, the Swedish newspaper Politiken writes.
For a long time, Germany didn’t want to acknowledge the Armenian Genocide, since it didn’t want to spoil its relations with Turkey. And perhaps it also didn’t want to remember about its own role and liabilities, the article reads.
“Germany was Turkey’s ally in the World War I. The German officers served in the Ottoman military police; [German] diplomats and political functionaries travelled throughout the country. Some of them observed the deportations, while others took part in them. Still others wrote home, urging Germany to interfere.
Reich Chancellor Theobald von Bethmann Hollweg said: “Our only aim is to keep Turkey on our side until the end of the war, no matter whether as a result Armenians do perish or not.”
Debates rise about the fact why Germany hasn’t so far acknowledged the happening as a Genocide, like France, for instance. For fear of spoiling relations or because of reluctance to remember about its own role? Discussions have revived more then ever,” the article reads.