Բուլղարիայի խորհրդարանը վերջնականապես մերժել է դպրոցներում մայրենի լեզուն ուսումնասիրելու մասին «Հանուն իրավունքի եւ ազատության շարժում» կուսակցության օրինագիծը: Այս մասին գրում է բուլղարական «Տրուդ» պարբերականը: Նշենք, որ կուսակցության ղեկավարությունն ու անդամների մեծ մասն էթնիկ թուրքեր են:
«Այսպիսով, պարտադիր է մնում միայն բուլղարերենը՝ բացառությամբ օտար լեզուների խորացված ուսուցմամբ դպրոցների: Այն աշակերտները, որոնց մայրենի լեզուն բուլղարերենը չէ, այլ, ասենք, թուրքերենը կամ հայերենը, կարող են ուսումնասիրել այն, բայց ո՛չ որպես պարտադիր ծրագրային առարկա»,- նշել է պարբերականը:
«Հանուն իրավունքի եւ ազատության շարժում» կուսակցության ներկայացուցիչները գործընկերների մերժումն ազգային փոքրամասնությունների թաքնված ձուլում են կոչել: Ընդդիմախոսներն էլ հերքել են՝ նշելով, որ ազգային փոքրամասնությունները կարող են ուսումնասիրել որպես ընտրովի առարկա:

Парламент Болгарии окончательно отклонил проект партии «Движение за права и свободы» об изучении родного языка в школах, пишет болгарская газета «Труд». Отметим, руководство и большинство членов ДПС – этнические турки.
«Таким образом, обязательным останется только болгарский – за исключением школ с углублённым изучением иностранных языков. Ученики, чей родной язык не болгарский, а, скажем, турецкий или армянский, могут его изучать, но только как факультативный предмет», - отмечает газета.
Представители ДПС назвали отказ коллег принять законопроект скрытой ассимиляцией нацменьшинств. Оппоненты возразили, что к услугам нацменьшинств – факультативное изучение.