Հայաստանից արտագաղթի հիմնական պատճառը աշխատանքի բացակայությունն է, ինչպես նաեւ ցածր աշխատավարձերը: Սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանն այս մասին ասաց օգոստոսի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ: Ըստ նրա՝ եթե խոսքը միգրացիայի դեմ պայքարի մասին է, ապա, առաջին հերթին, անհրաժեշտ է ավելացնել աշխատատեղերի քանակը:
«Ըստ ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանի՝ ապագայում աշխատատեղերի քանակը նախատեսվում է ավելացնել 1600ո-ով, եւ դա այն դեպքում, երբ երկրում կան մոտ 500 հազար գործազուրկ կա»,- ասաց Ադիբեկյանը` հավելելով, որ նոր աշխատատեղերի ստեղծումը ոչ մի կերպ չի անդրադառնա երկրում տիրող ընդհանուր իրավիճակի վրա եւ գործազրկության խնդիրը չի լուծի:
Ընդ որում, որպես խնդիրներից մեկ սոցիոլոգը նշեց այն, որ ուսանողների մեծ մասը բավարար եւ որակյալ մասնագիտական կրթություն չի ստանում կամ մասնագիտության պահանջարկի պակասի պատճառով ստիպված է երկրից հեռանալ՝ ավելի լավ կյանքի ակնկալիքով:
Ադիբեկյանը նաեւ հայտնեց, որ Հայաստանից միգրանտների հոսքը հիմնականում ուղղված է Ռուսաստան, իսկ յուրաքանչյուր չորրորդ հայ ընտանիքում կա առնվազն մեկ անդամ, ով աշխատում կամ ապրում է հայրենիքից դուրս:
«Բավական է շրջել Երեւանով եւ տեսնել, թե քանի խանութ եւ օբյեկտ է փակվել վերջին տարիներին», - ընդգծեց սոցիոլոգը: Ադիբեկյանը համոզված է, որ բավականին դժվար է լուծել միգրացիայի խնդիրը, եւ որ երկիրը չունի այդպիսի ռեսուրսներ եւ կարողություններ՝ արտասահմանից արտագաղթողների զանգվածային հոսքն ընդունելու համար, նույնիսկ եթե նման իրավիճակ ծագի: Սոցիոլոգը կարծիք հայտնեց, որ տվյալ խնդիրը բավականին բարդ է լուծել, ՀՀ ԱԳՆ-ն պետք է պատասխանատվություն ստանձնի երրորդ երկրներ տեղափոխված քաղաքացիների կյանքի համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու համար, որպեսզի նրանք իրենց գոնե այնտեղ հարմարավետ զգան:
Ընդ որում, նա նշեց, որ Հայաստանում ծնելիության մակարդակը զգալիորեն նվազել է, մինչդեռ Ռուսաստանում հայերը, ընդհակառակը, ծնելիության մակարդակով երկրորդ տեղում են՝ առաջին տեղը զիջելով միայն Չեչնիայից ներկայացուցիչներին:

Основной причиной миграции из Армении является отсутствие работы, а также низкие зарплаты. Об этом на встрече с журналистами 23 августа заявил социолог Агарон Адибекян.
По его словам, если речь идет о борьбе с миграцией, то в первую очередь необходимо увеличить количество рабочих мест.
«Согласно заявлению министра экономического развития и инвестиций Армении Арцвика Минасяна, в будущем планируется увеличить количество рабочих мест на 1600, и это при том, что в стране порядка 500 тысяч безработных», - отметил Адибекан, добавив, что создание новых рабочих мест никоем образом не повлияет на общую ситуацию в стране и не решит проблему безработицы.
При этом одной из проблем социолог назвал то, что студенты в большинстве своем не получают достаточного и качественного профессионального образования, либо из-за невостребованности профессии вынуждены покидать страну в поисках лучшей жизни.
Адибекан сообщил также, что поток мигрантов из Армении в основном направлен в Россию, а в каждой четвертой армянской семье есть хотя бы один член семьи, который работает либо проживает вне родины.
«Достаточно погулять по Еревану и увидеть, сколько магазинов и объектов было закрыто за последние годы», - подчеркнул социолог.
Адибекан убежден, что решить проблему миграции довольно сложно, и что страна не располагает такими ресурсами и возможностями, чтобы принять у себя массовый поток переселенцев из-за рубежа, даже если бы такая ситуация и возникла. Социолог выразил мнение, что раз уж данную проблему довольно сложно будет решить, Министерство иностранных дел Армении должно  взять на себя обязательство по созданию благоприятных условий для жизни гражданам, перебравшихся в третьи страны, чтобы они чувствовали себя комфортно хотя бы там.
При этом он отметил, что рождаемость в Армении значительно снизилась, в то время как в России армяне, наоборот, находятся на втором месте по рождаемости, уступая первую строчку лишь представителям из Чечни.