Մենք պետք է անենք ամեն հնարավորը Lydian Armenia ընկերությանը չվնասելու համար։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 29-ին իր պաշտոնավարման 100 օրվան նվիրված մամուլի ասուլիսին ասաց ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ ներկայումս Բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչության կողմից Ամուլսարի հանքավայրում կատարվում են ուսումնասիրություններ:
«Այս իրավիճակը ցավոտ ենք գնահատում, քանի որ լուրջ նենրդրումներ է ներկայացրել ընկերությունը, բայց չենք կարող հաշվի չառնել այն բնապահպանական խնդիրները, որոնք բարձրաձայնվում են»,–նշեց նա:
Նա հավելեց, որ Բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչությունը մի քանի խնդիրներ է բացահայտել Lydian Armenia–ում, եւ պատրաստվում է անցկացնել շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատում։
Հիշեցնենք, որ բողոքի ցույցերը Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի շահագործման դեմ շարունակվում է մեկ ամսից ավելի։ Բնապահպաններն ու ակտիվիստները պնդում են, որ հանքավայրի շահագործումը այդ վայրը այն աղետի գոտու կվերածի։ Ցույցերի ժամանակ բազմիցս բախումներ են արձանագրվել։

Мы должны сделать все возможное, чтобы не навредить компании Lydian Armenia. Об этом на пресс-конференции 29 августа заявил министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Артур Григорян, подводя итоги 100-дневной деятельности на посту министра.
По его словам, в настоящее время Инспекция по охране окружающей среды и недр Армении в изучает ситуацию на Амулсарском месторождении. «Ситуация болезненна, поскольку компания Lydian осуществила и намерена осуществить серьезные инвестиции, но мы не можем игнорировать экологические проблемы»,- отметил министр.
Он добавил, что Инспекция по экологии и недропользованию выявила некоторые прօблемы Lydian Armenia и готовится провести оценку влияния на окружающую среду.
Напомним, что акции протеста против эксплуатации Амулсарского золотоносного месторождения продолжаются свыше месяца. Экологи и активисты утверждают, что эксплуатация золотого рудника превратит местность в зону бедствия. В ходе акций не раз были зафиксированы стычки.
Амулсарское месторождение занимает второе место по запасам золота в Армении. Лицензию на освоение месторождения получила дочерняя компания Lydian International в Армении — GeoTeam, которая позже переименовалась в Lydian Armenia.