Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը Աբու Դաբիի թագաժառանգ արքայազն Մուհամմադ բեն Զեիդին հրավիրել է այցելել Երուսաղեմ այն բանից հետո, երբ Իսրայելը եւ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները (ԱՄԷ) հաշտեցման համաձայնագիր են ստորագրել: Այս մասին նա գրել է Twitter-ում:
«Շնորհավորում եմ ԱՄՆ նախագահին, Իսրայելի վարչապետին եւ թագաժառանգ արքայազն շեյխ Մուհամմադ բին Զեիդին այս տպավորիչ նվաճման կապակցությամբ եւ հրավիրում եմ թագաժառանգին այցելել Երուսաղեմ»,- գրել է Ռիվլինը, հայտնում է РБК-ն:
Նա նաեւ Իսրայելի եւ ԱՄԷ-ի միջեւ կնքված համաձայնագիրը անվանել է շրջադարձային պահ, որը նոր հնարավորություններ է բացում, եւ հույս է հայտնել, որ այն կամրապնդի վստահությունը տարածաշրջանում:
Օգոստոսի 13-ին Իսրայելը եւ ԱՄԷ-ն հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման մասին համաձայնագիր են ստորագրել: Այս պայմանագրի կնքման միջնորդը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմն է:
Այժմ Իսրայելի եւ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների պատվիրակությունները պետք է հանդիպեն՝ ներդրումների, զբոսաշրջության, անվտանգության, հեռահաղորդակցության եւ այլ հարցերի վերաբերյալ երկկողմ պայմանագրեր ստորագրելու համար: Նախատեսվում է նաեւ, որ կողմերը դեսպաններ եւ դեսպանություններ կփոխանակեն:
Ինչպես գրում է The Washington Post-ը, արաբական պետություններից միայն Եգիպտոսը եւ Հորդանանը ակտիվ դիվանագիտական կապեր ունեն Իսրայելի հետ: Մավրիտանիան նույնպես ճանաչել է Իսրայելը 1999 թվականից, բայց 2009 թվականին դադարեցրել է հարաբերությունները՝ Գազայի հատվածում պատերազմի պատճառով։

Президент Израиля Реувен Ривлин пригласил наследного принца Абу-Даби Мухаммеда бен Зейда посетить Иерусалим, после того как Израиль и Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ) подписали соглашение о примирении. Об этом он написал в Twitter.
«Я поздравляю президента США, премьер-министра Израиля и наследного принца шейха Мохаммеда бен Зейда с этим впечатляющим достижением и приглашаю наследного принца посетить Иерусалим», — написал Ривлин, передает РБК.
Он также назвал соглашение между Израилем и ОАЭ поворотным моментом, открывающим новые возможности, и выразил надежду, что оно укрепит доверие в регионе.
13 августа Израиль и ОАЭ подписали соглашение о полной нормализации отношений. Посредником при заключении этого соглашения была администрация президента США Дональда Трампа.
В совместном заявлении Израиля, ОАЭ и США в том числе говорится, что Израиль приостановит провозглашение суверенитета над районами Западного берега реки Иордан, а мусульмане смогут свободно посещать священные места Иерусалима.
Теперь делегации Израиля и ОАЭ должны встретиться для подписания двусторонних соглашений, касающихся инвестиций, туризма, безопасности, телекоммуникаций и других вопросов. Также ожидается, что стороны обменяются послами и посольствами.
Как пишет The Washington Post, из арабских государств только Египет и Иордания имеют активные дипломатические связи с Израилем. Мавритания также признавала Израиль с 1999 года, но прекратила отношения в 2009 году из-за войны в секторе Газа.