Մեքսիկայի եւ Արգենտինայի կառավարությունների եւ AstraZeneca դեղագործական ընկերության միջեւ համաձայնության շրջանակներում COVID-19 -ի դեմ պատվաստանյութի արտադրությունը կարող է սկսվել 2021 թվականի առաջին եռամսյակում, նշել է AstraZeneca-ի` Մեքսիկայի մասնաճյուղի ղեկավար Սիլվիա Վարելան, փոխանցում է Reuters-ը:
Թեստավորման երրորդ փուլն ակնկալվում է ավարտին հասցնել նոյեմբեր կամ դեկտեմբեր ամիսներին: Նա նշել է, որ պատվաստանյութի գինը դեռ սահմանված չէ, սակայն չի գերազանցի 4 դոլարը դեղաչափի համար:
Մեքսիկայի արտաքին գործերի նախարար Մարսելո Էբրարը հայտարարել է, որ իշխանությունները Ռուսաստանից տեղեկատվություն են խնդրել ռուսական պատվաստանյութերի վերաբերյալ` հասկանալու համար, թե որքանով դա կարող է օգտակար լինել Մեքսիկային կարճաժամկետ հեռանկարում:

Производство вакцины против COVID-19 в рамках соглашения между мексиканским и аргентинским правительствами и фармацевтической компанией AstraZeneca может начаться в первом квартале 2021 года, заявила глава мексиканского подразделения AstraZeneca Сильвия Варела, передает Reuters.
По ее словам, третья фаза испытаний, как ожидается, завершится к ноябрю или декабрю. Она отметила, что цена вакцины пока не установлена, но, как ожидается, она не превысит $4 за дозу.
Глава МИД Мексики Марсело Эбрар сказал, что власти запросили у России информацию о ее вакцине, чтобы понять, насколько она может быть полезна Мексике в краткосрочной перспективе.