Ընդդիմությունը Վրաստանի կառավարությանը կոչ է անում խուսափել կորոնավիրուսի պատճառով նոր սահմանափակումների սահմանումից, որոնք կարող են ընկալվել որպես քաղաքական գործընթացներին խոչընդոտելու փորձ, հաղորդում է «Նովոստի Գրուզիա»-ն:
Ինչպես կանխատեսել են համաճարակաբանները, նոյեմբերին Վրաստանում կորոնավիրուսով վարակումների թվի լուրջ աճ է գրանցվել: Միայն վերջին մեկ օրում հայտնաբերվել է վարակման 2775 դեպք, ինչը ռեկորդային ցուցանիշ է համավարակի սկզբից:
Վրաստանի կառավարությունում նշում են, որ բողոքի ակցիաները, որոնք երկրում սկսվել են հոկտեմբերի 31-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններից հետո, նպաստել են վարակումների թվի աճին: Իշխանությունները ընդդիմության առաջնորդներին կոչ են անում առավելագույնս պահպանել անվտանգության միջոցառումները:
Համազգային լոքդաուն չի նախատեսվում: Կառավարությունում նշել են, որ որոշ քաղաքներում միջոցներ կձեռնարկվեն բնակչության շարժը նվազեցնելու համար: Խոսքը, մասնավորապես գիշերային ժամերին քաղաքացիների շարժի արգելման կամ էլ հանգստյան օրերին հասարակական տրանսպորտի դադարեցման մասին է:
Ընդդիմությունը վստահ է, որ այդ միջոցները կիրառվում են՝ խոչընդոտելու նոյեմբերի 8-ին Թբիլիսիում բողոքի մեծ ակիցայի իրականացմանը: Վրաստանի խորհրդարանի առջեւ տասնյակ կուսակցությունների առաջնորդներ, ինչպես նաեւ տարբեր շրջաններից բնակիչներ կհավաքվեն, որոնք հոկտեմբերի 31-ի ընտրություններն անօրինական են համարում եւ պահանջում են նոր քվեարկության նշանակում:

Оппозиция призывает правительство Грузии воздержаться от введения новых ограничений в рамках борьбы с COVID-19, которые могут быть восприняты как попытка воспрепятствования политическим процессам, передает Новости-Грузия.
Как и прогнозировали эпидемиологи, в ноябре в Грузии стал фиксироваться серьезный рост числа заболевших коронавирусом. Только за последние сутки выявлено 2 775 случаев COVID-19, что является рекордным показателем с начала эпидемии.
В правительстве Грузии считают, что протестные акции, начавшиеся в стране после парламентских выборов 31 октября, способствуют росту числа заболевших. Власти призывают лидеров оппозиции максимально соблюдать меры безопасности при организации митингов. Одновременно они продолжают обсуждение новых «точечных ограничений», которые должны помочь замедлить темпы распространения заболевания.
Общенационального локдауна не планируется. В Кабмине допускают, что в некоторых городах введут меры для снижения мобильности населения. В частности, речь идет о запрете на передвижение граждан в ночные часы или остановке общественного транспорта в выходные дни.
Оппоненты властей уверены, что анонсированные меры служат только одной цели – помешать их большой протестной акции в Тбилиси 8 ноября. У парламента Грузии соберутся лидеры десятков партий, а также жители разных регионов страны, которые считают выборы 31 октября нелегитимными и требуют назначения нового голосования.