Մեքսիկայի նախագահ Մանուել Լոպես Օբրադորը հայտարարել է, որ չի շնորհավորի Ջո Բայդենին ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում հաղթանակի կապակցությամբ նախքան ընտրական գործընթացի ավարտը, հաղորդում է Reuters-ը:
«ԱՄՆ ընտրությունների նկատմամբ ամենայն հարգանքով՝ մենք պատրաստվում ենք սպասել, քանի դեռ չեն լուծվել իրավաբանական հարցերը: Ես չեմ կարող շնորհավորել այս կամ այն թեկնածուին: Ես ցանկանում եմ սպասել ընտրական գործընթացի ավարտին»,-հայտարարել է Մեքսիկայի նախագահը:
Հայտնի է, որ ԱՄՆ գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփը դատական հայց է ներկայացրել՝ բողոքարկելով նախագահական ընտրությունների արդյունքները:
Մեքսիկայի նախագահը կապել է իր զգուշավորությունը սեփական փորձի հետ, երբ 2006 եւ 2012 թվականներին բողոքարկել էին երկու նախագահական ընտրություններում նրա հաղթանակը նախքան 2018 թվականին հաղթելը:
Նա հավելել է, որ լավ հարաբերություններ է պահպանում ինչպես ԱՄՆ գործող նախագահի, այնպես էլ Դեմոկրատական կուսակցությունից նախագահի թեկնածու Ջո Բայդենի հետ:

Президент Мексики Мануэль Лопес Обрадор заявил, что не будет поздравлять с победой на президентских выборх в США Джо Байдена до тех пор, пока не будет завершен избирательный процесс, сообщает Reuters.
«Со всем уважением к выборам в США, мы собираемся ждать, пока не будут решены все юридические вопросы.  Я не могу поздравить того или иного кандидата. Я хочу подождать до завершения избирательного процесса», - заявил президент Мексики на пресс-конференции.
Известно, что действующий президент США Дональд Трамп подал ряд исков, оспаривающих результаты президентских выборов.
Президент Мексики связал свою осторожность с собственным опытом: собственными обвинениями в мошенничестве на двух президентских выборах, которые он оспаривал в 2006 и 2012 годах, прежде чем победить в 2018 году.
Он добавил, что поддерживает хорошие отношения как с действующим президентом США Дональдом Трампом, так и с кандидатом в президенты от Демократической партии Джо Байденом.