Վերջին տարիներին տրանսպորտի ոլորտում բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ լուրջ աշխատանքներ են տարվել, եւ քաղաքացիները շուտով կտեսնեն դրա արդյունքները։ Այս մասին փետրվարի 8-ին Երեւանի ավագանու նիստին ասաս քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը։
Նա հավելեց, որ փետրվարի վերջին կամ մարտի սկզբին կավարտվի 12 մետրանոց 100 ավտոբուսի գնման ծրագիրը, իսկ 2022 թվականի վերջին այդ ավտոբուսներն արդեն Հայաստանում կլինեն։
Նրա խոսքով՝ նոր ավտոբուսների հետ կապված տեխնիկական խնդիրներ առաջացան, ուստի դրանց շահագործումը ձգձգվեց։ Սարգսյանը հայտնեց, որ կներկայացվի որոշման նախագիծ, որի ընդունումը մասնավոր ընկերություններին թույլ կտա մասնակցել տրանսպորտային ցանցի բարեփոխումների մրցույթին: Առաջնահերթությունը կտրվի այն ընկերություններին, որոնք կներկայացնեն ոչ թե ընդհանուր ամենացածր ուղեվարձը, այլ՝ ամենացածր ուղեվարձը մեկ կմ ճանապարհի հաշվարկով։ «Մենք մրցույթներ կհայտարարենք, որպեսզի գործող ավտոբուսները, որոնք կփոխարինվեն նորերով, նոր երթուղիներ ներդրվեն»,- ասաց քաղաքապետը։
Նա մատնանշեց նաեւ ճանապարհների գծանշման թերությունները, որոնց վիճակը, նրա խոսքով, մարզերում ավելի լավ է, քան Երեւանում։ «Այս խնդիրը, ինչպես եւ լուսացույցների հարցը, եւս պետք է լուծել»,- ընդգծեց Սարգսյանը։
Քաղաքապետն ընդգծեց, որ տրանսպորտի խնդրի հետ կապված ասուլիս կհրավիրվի, որին պարզաբանումներ կտրվեն։
Նշենք, որ տրանսպորտային ցանցի օպերատիվ բարեփոխման հարցը դեռեւս 2018 թվականի սեպտեմբերին մայրաքաղաքում կայացած «հեղափոխական» ընտրություններում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի թիմի գլխավոր խոստումներից էր։ Այն ժամանակ երեւանցիներին նույնիսկ խոստացան մետրոյի նոր կայարան կառուցել։

Serious work has been carried out in recent years to implement transport reforms, and citizens will soon see the results, Mayor Hrachya Sarkisyan said.
His remarks came during the meeting of Yerevan Council of Elders on 8 February.
He added that at the end of February or beginning of March the program on purchase of 12-meter buses in number of 100 units will be completed, and at the end of 2022 these buses will already be in Armenia.
According to him, there were maintenance problems with the new buses, so their operation was overdue. Sargsyan said a draft decision will be presented, the adoption of which will allow private companies to participate in the transport network reform tender: the companies that have presented not the lowest total fare, but the lowest fare per kilometer will be given priority.
He also pointed to shortcomings in road markings, the condition of which, according to his assessment, is better in the regions than in Yerevan. "This problem, as well as the problem of traffic lights, also needs to be solved," Sargsyan said.
The Mayor underlined that a press conference will be convened to provide clarifications in connection with the traffic problem.
The issue of swift reform of the transport network was one of the main promises of Prime Minister Nikol Pashinyan's team back in the capital's "revolutionary" elections in September 2018. People in Yerevan were even promised to build a new metro station back then.