ԱՄՆ աճող դոլարն արդեն «վտանգի ազդանշաններ» է ուղարկում, նախազգուշացնում են տնտեսագետները։ Դաշնային պահուստային համակարգի գնաճը զսպելու ագրեսիվ ջանքերը հանգեցրել են դոլարի աճի՝ հասցնելով այն պատմական առավելագույնին, ինչն էլ ավելի է նպաստում գնային ճնշման ջանքերին։ Բայց պետք է զգուշանալ անցանկալի կողմնակի ազդեցությունների հնարավորությունից, գրել է Market Watch-ը։
«ԴՊՀ-ն ամենաագրեսիվներից մեկն էր, եւ 2021թ. կեսին դոլարը խիստ ամրապնդվեց։ Վճռական դեզինֆլյացիան ԴՊՀ-ի կողմից եւ դոլարի շարունակվող ամրապնդումը կարող են հանգեցնել ավելի լուրջ պարտքային խնդիրների մի շարք երկրների համար, որոնց շուկան նոր է ձեւավորվում, ինչպես նաեւ զարգացող երկրների համար»,- գրել են Կալիֆոռնիայի համալսարանի (Բերքլի) էկոնոմիկայի պրոֆեսոր Մորիս Օբստֆելդը եւ մի շարք այլ եհղինակներ Վաշինգտոնում ներկայացված զեկույցում։
ԱՄՆ դոլարի ինդեքսը՝ ICE DXY, -1,01%, հինգշաբթի ընկել է 0,2 տոկոսով, բայց տարեսկզբից ավելացել է 14,3 տոկոսով եւ այս շաբաթ հասել է 2022թ. ամենաբարձր մակարդակին՝ պատմական առավելագույնին հիմնական մրցակիցների հանդեպ՝ վաճառվելով ավելի քան 144 ճապոնական իենով՝ USDJPY, -1,32% այս շաբաթ՝ 1998թ. ի վեր առաջին անգամ, այն դեպքում, երբ բրիտանական ֆունտը՝ GBPUSD, 1,08%, իջել է՝ հասնելով 35-ամյա նվազագույնին դոլարի հանդեպ։
Մտավախությունները մասամբ կապված են այդ երկրներում համավարակի ժամանակ դոլարով պարտքի աճի հետ։ Դոլարի կտրուկ աճը դժվարացնում է դոլարով վարկերի մարումն այդ երկրներում։
Նշվել է, որ զարգացող շուկաների ընդհանուր արտաքին պարտքային պարտավորությունների ավելի քան 80 տոկոսը արտարժույթով է, հիմնականում՝ ԱՄՆ դոլարով, իսկ որոշ երկրներում «ներքին արժույթի անհամապատասխանությունն ստեղծում է եւս մեկ պոտենցիալ խզման գիծ»։
«Ավելի ուժեղ դոլարը ինքնին տանում է դեպի ավելի կոշտ ֆինանսական պայմանների՝ թուլացնելով պարտապանների հաշվեկշիռները... բարձր ռիսկը համաշխարհային շուկաներում, որպես կանոն, բարձրացնոմ է դոլարի փոխարժեքը, քանի որ ներդրողները ամենուրեք անվտանգություն են փնտրում, ինչը ենթադրում է բացասական հարաբերակցության եւս մեկ խողովակ դոլարի ուժի եւ EMDE մակրոտնտեսական ցուցանիշների միջեւ»,- նշել են նրանք։
Փաստաթղթում նշվել է, որ զարգացող երկրները կարող են պաշտպանվել աճող դոլարից՝ վերահսկելով դոլարով պարտքը, ճկուն փոխարժեքներ մտցնելով եւ երաշխավորելով, որ իրենց կենտրոնական բանկերը կունենան ուժեղ հակագնաճային վստահություն։ Նշվել է, որ եվրոգոտու մի քանի կենտրոնական բանկեր սկսել են բարձրացնել հաշվեդրույքներն անցած տարի՝ գերազանցություն ստանալով ԴՊՀ-ի եւ զարգացած երկրների կենտրոնական բանկերի հանդեպ, որոնք կարող են որոշ պաշտպանություն ապահովել ճգնաժամից, բայց կդանդաղեցնեն ներքին աճը։

Растущий доллар США уже посылает «сигналы опасности» предупреждают экономисты.  Агрессивные усилия Федеральной резервной системы по сдерживанию инфляции привели к взлету доллара США до исторических максимумов, что еще больше способствовало усилиям по контролю над ценовым давлением. Однако, надо остерегаться  возможности нежелательных побочных эффектов, пишет Market Watch
«ФРС  был одним из самых агрессивных ужесточителей, и с середины 2021 года доллар резко укрепился. Решительная дезинфляция со стороны ФРС и продолжающееся укрепление доллара могут привести к более серьезным долговым проблемам для ряда стран с формирующимся рынком и развивающихся стран», — написали Морис Обстфельд, профессор экономики Калифорнийского университета в Беркли, и Хаонань Чжоу, студент-экономист Принстонского университета, в докладе, который будет представлен в пятницу на осенней конференции Brookings Papers on Economic Activity в Вашингтоне.
Индекс доллара США ICE DXY, -1,01%, показатель валюты по отношению к корзине шести основных конкурентов, упал на 0,2% в четверг, но вырос на 14,3% с начала года и на этой неделе достиг самого высокого уровня с 2002 года, достигнув исторического максимума по отношению к основным конкурентам, торгуясь выше 144 японских иен USDJPY, -1,32% на этой неделе впервые с 1998 года, в то время как британский фунт GBPUSD, 1,08%, упал до 35-летнего минимума по отношению к доллару.
Опасения отчасти связаны с ростом долларового долга в этих странах в ходе пандемии. Резкий рост доллара затрудняет погашение долларовых кредитов заемщиками в этих странах.
Авторы отметили, что более 80% общих внешних долговых обязательств развивающихся рынков номинированы в иностранной валюте, в основном в долларах США, а в некоторых странах «несоответствие внутренней валюты создает еще одну потенциальную линию разлома». .
«Более сильный доллар сам по себе ведет к более жестким финансовым условиям, ослабляя балансы должников… повышенное неприятие риска на мировых рынках, как правило, повышает курс доллара, поскольку инвесторы повсюду ищут безопасности, что подразумевает еще один канал отрицательной корреляции между силой доллара и макроэкономическими показателями EMDE», - отметили они.
В документе говорится, что страны с формирующимся рынком и развивающиеся страны могут укрепить свою защиту от растущего доллара, контролируя долг, номинированный в долларах, допуская гибкие обменные курсы и гарантируя, что их центральные банки обладают сильным антиинфляционным доверием. Авторы отмечают, что несколько центральных банков  еврозоны начали повышать процентные ставки в прошлом году, получив преимущество перед ФРС и другими центральными банками стран с развитой экономикой, которые могут обеспечить некоторую защиту от кризиса, но замедлят внутренний рост.