Մեծ Բրիտանիայի թագավորական դրամահատարանը թողարկել է Հարրի Փոթերի եւ Էլիզաբեթ II-ի պատկերներով վերջին մետաղադրամն է թողարկել: Այդ մասին գրում է Mirror-ը։
«Հարրի Փոթերը եւ փիլիսոփայական քարը» գրքի հրատարակման 25-ամյակի պատվին թողարկվել է 50 պենսանոց նոր մետաղադրամ՝ Հոգվարթսի էքսպրեսի պատկերով: Սա 50 պենսանոց վերջին կոլեկցիոն մետաղադրամն է, որի մյուս կողմում պատկերված է Նորին Մեծություն Եղիսաբեթ II-ի դիմանկարը:
Ընդհանուր առմամբ հավաքածուն ներառում է չորս մետաղադրամ։ Դրանցից առաջին երկուսի վրա հանգուցյալ թագուհու դիմանկարն է, իսկ վերջին երկուսի վրա՝ Չարլզ III թագավորի պաշտոնական դիմանկարը։ Հարրի Փոթերի երկրպագուները կկարողանան ընտրել մետաղադրամների չորս նմուշներից՝ Հարրի Փոթերի, Հոգվարթսի Էքսպրեսի, պրոֆեսոր Դամբլդորի եւ Հոգվարթս դպրոցի պատկերներով։
Թագավորական դրամահատարանի կոլեկցիոներների հետ կապերի տնօրեն Ռեբեկա Մորգանն ասել է. «Թագավորական դրամահատարանի «Հարրի Փոթերի հավաքածուն եզակի հնարավորություն է Հարրի Փոթերի կոլեկցիոներների եւ երկրպագուների համար ամբողջ աշխարհում: Դիմանկարի փոփոխությունն այս հավաքածուն դարձնում է շատ պահանջված: 70 տարի շարունակ Եղիսաբեթ II թագուհու դիմանկարը պատկերված է թագավորական դրամահատարանի կողմից թողարկված բրիտանական բոլոր պաշտոնական մետաղադրամների վրա»։

Королевский монетный двор Великобритании выпустил последнюю 50-пенсовую монету из серии «Гарри Поттер» с изображением королевы Елизаветы II. Об этом пишет Mirror.
В честь 25-летия со дня публикации книги «Гарри Поттер и философский камень» была выпущена новая монета номиналом 50 пенсов с изображением Хогвартского экспресса. Это последняя коллекционная монета номиналом 50 пенсов, на обратной стороне которой изображен портрет Ее Величества Елизаветы II.
Всего в коллекцию вошли четыре монеты. На первых двух из них изображен портрет покойной королевы, а на двух последних — официальный портрет короля Карла III. Поклонники Гарри Поттера смогут выбрать монеты из четырех вариантов дизайна: с самим Гарри Поттером, Хогвартским экспрессом, изображением профессора Дамблдора и школы Хогвартс.
Ребекка Морган, директор по работе с коллекционерами Королевского монетного двора, сказала: «Коллекция «Гарри Поттера» Королевского монетного двора представляет уникальную возможность для коллекционеров и поклонников Гарри Поттера во всем мире. Смена портрета делает эту коллекцию очень востребованной. На протяжении 70 лет портрет королевы Елизаветы II изображался на всех официальных монетах Великобритании, выпускаемых Королевским монетным двором».