«Թալիբան» շարժումը հայտարարել է, որ կփակի ազգային եւ օտարերկրյա ոչ կառավարական բոլոր կազմակերպություններն Աֆղանստանում, որոնցում կանայք են աշխատում, տեղեկացրել է Associated Press-ը։
Մինչ այդ, երկու տարի առաջ, Աֆղանստանի իշխանությունները հրամայել էին հասարակական կազմակերպություններին դադարեցնել աշխատանքի ընդունել աֆղանստանցի կանանց՝ իբր այն պատճառով, որ նրանք ճիշտ չեն կրում իսլամական գլխաշորը:
Կիրակի երեկոյան X սոցցանցում հրապարակված նամակում Աֆղանստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը նախազգուշացրել է, որ վերջին հրամանը չկատարելը կհանգեցնի այն բանին, որ ՀԿ-ները կկորցնեն իրենց գործունեության լիցենզիան Աֆղանստանում:
Նախարարությունը նշել է, որ պատասխանատու է ազգային եւ օտարերկրյա կազմակերպությունների կողմից իրականացվող բոլոր գործողությունների գրանցման, համակարգման, ուղղորդման եւ վերահսկման համար:
Աֆղանստանի կառավարությունը եւս մեկ անգամ կարգադրում է, որ բոլոր կանայք, որոնք աշխատում են թալիբների կողմից չվերահսկվող հաստատություններում, դադարեցնեն աշխատանքը, նշվել է նամակում։
«Եթե համագործակցություն չլինի, այդ հաստատության գործունեությունը կչեղարկվի, ինչպես նաեւ կչեղարկվի նախարարության կողմից տրված գործունեության լիցենզիան»,- նշվել է գերատեսչության հաղորդագրությունում։
Թալիբներն արդեն արգելել են կանանց աշխատել բազմաթիվ աշխատավայրերում եւ հասարակական վայրերում: Նրանք նաեւ թույլ չեն տալիս նրանց վեցերորդ դասարանից հետո շարունակել կրթություն ստանալ։

The Taliban say they will close all national and foreign nongovernmental groups in Afghanistan employing women, AP reports.
This decision comes two years after they told NGOs to suspend the employment of Afghan women, allegedly because they didn’t wear the Islamic headscarf correctly.
In a letter published on X Sunday night, the Economy Ministry warned that failure to comply with the latest order would lead to NGOs losing their license to operate in Afghanistan.
The ministry said it was responsible for the registration, coordination, leadership, and supervision of all activities carried out by national and foreign organizations.
The government was once again ordering the stoppage of all female work in institutions not controlled by the Taliban, according to the letter.
"In case of lack of cooperation, all activities of that institution will be canceled and the activity license of that institution, granted by the ministry, will also be canceled," the ministry’s statement noted.
The Taliban have already barred women from many jobs and most public spaces, and also excluded them from education beyond sixth grade.