ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վերջին քննադատական հայտարարությունները Վլադիմիր Զելենսկու հասցեին պայմանավորված են նրանով, որ ամերիկացի նախագահը վրդովված է իր ուկրաինացի գործընկերոջ գործողություններից, գրում է European Pravda-ն՝ վկայակոչելով Ռուբիոյի հարցազրույցը լրագրող Քեթրին Հերիջի հետ, որը հրապարակել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայությունը։
Հարցին, թե ինչ է ինքը մտածել, երբ Թրամփը Զելենսկին անվանել է «բռնապետ առանց ընտրությունների», Ռուբիոն պատասխանել է, որ «Թրամփը շատ վրդովված էր նախագահ Զելենսկիից», մասնավորապես՝ ամերիկյան օգնության համար նրա երախտագիտության բացակայությունից և ուկրաինական օգտակար հանածոների վերաբերյալ համաձայնագիր ստորագրելուց նրա հրաժարումը։
«Մենք զրույց ունեցանք նախագահ Զելենսկու հետ... Մենք քննարկեցինք հանքային իրավունքների այս հարցը և բացատրեցինք նրանց. «Տեսեք, մենք ցանկանում ենք ձեզ հետ համատեղ ձեռնարկությունում լինել, ոչ թե այն պատճառով, որ մենք փորձում ենք գողանալ ձեր երկրից, այլ որովհետև կարծում ենք, որ սա անվտանգության երաշխիք է»:
Նրա խոսքով՝ Զելենսկին ցանկություն է հայտնել կնքել այս համաձայնագիրը, սակայն հավելել է, որ այն «անհրաժեշտ է իրականացնել օրենսդրական գործընթացով»։
«Երկու օր անց ես կարդացի, որ Զելենսկին ասել է. «Ես մերժեցի համաձայնագիրը, ասացի նրանց, որ ճանապարհ չկա, որ մենք դա չենք անի»։ Բայց այդ հանդիպման ժամանակ ամեն ինչ այլ էր: Այսպիսով, դուք սկսում եք վրդովվել ինչ-որ մեկի ասածից», - ասաց Ռուբիոն:

US Secretary of State Marco Rubio said that Donald Trump’s recent critical statements about Volodymyr Zelenskyy are due to the fact that the US president is upset with the actions of his Ukrainian counterpart. Rubio informed about this in an interview with journalist Catherine Herridge, publicized on Thursday.
Asked what he thought when Trump called Zelenskyy a “dictator without elections,” Rubio replied that, “I think President Trump is very upset at President Zelenskyy,” in particular, his lack of gratitude for American aid and his refusal to sign an agreement on Ukrainian rare-earth minerals.
“We had a conversation with President Zelenskyy (…). And we discussed this issue about the mineral rights, and we explained to them, ‘Look, we want to be in a joint venture with you—not because we’re trying to steal from your country, but because we think that’s actually a security guarantee,’” Rubio added.
According to him, Zelenskyy expressed a wish to sign this agreement, but added that, “The only thing is I need to run it through my legislative process.”
“I read two days later that Zelenskyy is out there saying: ‘I rejected the deal; I told them no way, that we’re not doing that.’ Well, that’s not what happened in that meeting. So, you start to get upset by somebody—we’re trying to help these guys,” added the US Secretary of State.