Եվրամիությունը Բելառուսի եւ Հայաստանի հետ համաձայնագրերի նոր տարբերակ է պատրաստում, որոնք այդ երկրներին եւ ԵՄ-ին ավելի պակաս չափով կմիավորեն, քան նախատեսված էր Ասոցացման մասին համաձայնագրով: Այս մասին հայտարարել է ԵՄ-ում նախագահող Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարար Ժան Ասելբորնը:
«Մենք փնտրում ենք մի համակարգ, որի դեպքում չեն այրվի բոլոր կամուրջները: Մենք հասկանում ենք, որ Ասոցացման մասին համաձայնագիրը հնարավոր չէ, բոլորն էլ պատրաստ են ավելի թեթեւ, ավելի պակաս հիմնարար տարբերակ գտնել: Այս երկու երկրների պարագայում այդ հարցում բոլորն են համաձայն: Դա Ասոցացման մասին համաձայնագիր չէ: Դա մեկ մակարդակով ավելի պակաս կլինի, չեմ կարող ասել, թե ինչպես կկոչվի»,- այս մասին Ասելբորնը լրագրողներին ասել է ԵՄ անդամ-պետությունների ԱԳ նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպումից հետո, որի ընթացքում քննարկվել են Արեւելյան գործընկերության երկրների եւ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները:
ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ, նա նշել է, որ «այդ համաձայնագրում մաքսային արտոնություններ չեն լինի»: «Այնտեղ շատ բան չի լինի, բայց հիմա մենք միայն մշակում ենք այն»,- հայտարարել է նախարարը:
«Մենք առաջարկել ենք Հայաստանին, Հայաստանը դրական է պատասխանել: Բելառուսում նույնպես շարժումը ո՛չ բացասական ուղղությամբ է: Եվրոպան չպետք է բաց թողնի այդ երկրի հետ հարաբերություններում ի հայտ եկող հնարավորությունը: Պետք չէ մտածել ռեժիմի մասին, պետք է մտածել բնակչության մասին»,- հավելել է եվրոպացի նախարարը:
Արեւելյան գործընկերության ծրագրում ներառված են Հայաստանը, Ադրբեջանը, Վրաստանը, Բելառուսը, Ուկրաինան եւ Մոլդովան: Վրաստանը, Ուկրաինան եւ Մոլդովան 2014 թվականի հունիսին ԵՄ-ի հետ Ասոցացման եւ ազատ առեւտրի գոտու մասին համաձայնագիր ստորագրեցին:

The EU is preparing new types of agreements to sign with Belarus and Armenia, which will link these countries with the EU much less than the Association Agreements, said Jean Asselborn, Luxemburg FM who represents the Luxembourg government at the Council of Ministers of the European Union.
“We are looking for a system, which will prevent all bridges from being burnt. We realize that the Association Agreement is impossible, but everyone is ready to find an easier version - less persistent and fundamental. Everyone agrees on these two countries (Belarus and Armenia). This is not an Association Agreement, it won’t work. This will be something of a lower level; I can’t say how it’s called,” Asselborn said after an informal meeting FMs of EU member-states, during which issues on relations with Eastern Partnership countries and Russia were discussed, RIA Novosti reports.
According to him, these agreements will provide no customs privileges.  “It will include a lot of things, but currently we are only working on it,” the Minister said.
“We made a proposal to Armenia and Armenia responded positively. Movement in a non-negative direction can be observed in Belarus. Europe should not lose the opportunity, which has come up with regard to that country. One shouldn’t think about the regime, but the population,” Asselborn said.
The Eastern Partnership includes Azerbaijan, Armenia, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine. Georgia, Ukraine and Moldova signed an Associative Agreement with the EU in June 2014.