ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի երդմնակալությունը բոյկոտել պատրաստվող դեմոկրատ կոնգրեսականների թիվն ավելանում է: Ըստ BBC-ի՝ նման որոշման մասին հայտարարել է արդեն 26 կոնգրեսական:
Պատգամավորների մեծ մասը որպես պատճառ նշել է կոնգրեսական Ջոն Լյուիսի հասցեին Թրամփի վերջին կտրուկ հայտարարությունները: Լյուիսը տարիներ ի վեր քաղաքացիական իրավունքների պաշտպանության շարժման ակտիվ մասնակիցներից է, բազմաթիվ ամերիկացիների համար՝ հերոս: 1987 թվականին նա Ներկայացուցիչների պալատի անդամ է ընտրել Ջորջիա նահանգի հինգերորդ շրջանից: Այդ շրջանը Թրամփը կոչել է «հանցագործներով լի»:
Երբ Լյուիսը Թրամփին «անօրինական նախագահ» է կոչել, վերջինը Twitter-ում գրել է. «Այս ամենը շաղակրատանք, շաղակրատանք, շաղակրատանք է, եւ ոչ մի գործողություն կամ արդյունք»:
Այս հայտարարությունից հետո բազմաթիվ դեմոկրատ պատգամավորներ որոշել են խախտել ավանդույթը եւ չմասնակցել հունվարի 20-ին նախանշված նախագահի երդմնակալությանը:
Դոնալդ Թրամփը նաեւ լուրջ դժվարություններ ունի արարողության ժամանցային բաժնի կազմակերպման առումով:
Ամերիկյան ոչ մի հռչակավոր երաժիշտ չի ցանկացել ելույթ ունենալ Թրամփի երդմնակալության արարողության ժամանակ: Առայժմ նորընտիր նախագահի առաջարկին համաձայնությամբ են պատասխանել «Ամերիկայում տաղանդներ կան» մրցույթի հաղթող, 16-ամյա Ջեքի Իվանկոն, ռազմական շքերթների նվագախումբը եւ Radio City Rockettes-ը:

Число конгрессменов-демократов, которые собираются бойкотировать инаугурацию избранного президента США Дональда Трампа, растет. О своем решении заявили уже 26 человек, передает BBC
В качестве причины многие депутаты назвали недавние резкие выражения Трампа в адрес конгрессмена Джона Льюиса. Льюис многие годы является видным участником движения за гражданские права, и для многих американцев стал героем. Он участвовал в выступлениях 1965 года в Сельме и Монтгомери за избирательные права чернокожих. В 1987 году он был избран в палату представителей от пятого округа штата Джорджия. Этот округ Трамп назвал «кишащим преступниками».
После того как Льюис назвал Трампа «нелегитимным президентом», тот в своем Twitter написал: «Все это болтовня, болтовня, болтовня - и никаких действий или результата».
После этого заявления многие депутаты-демократы решили нарушить традицию и не участвовать в инаугурации президента, которая состоится в пятницу, 20 января.
Дональд Трамп испытывает также серьезные затруднения с развлекательной частью церемонии.
Никто из значимых американских музыкантов не захотел выступать во время инаугурации. Пока Трамп заручился лишь согласием победительницы конкурса «В Америке есть таланты», 16-летней Джеки Иванко, оркестра военных маршей и варьете Radio City Rockettes, однако некоторые танцовщицы уже публично заявили о своем отказе участвовать в этом выступлении.