Apple-ը դատական հայց կներկայացնի ընդդեմ Prepear-ի ծրագրավորողների տանձով լոգոտիպի պատճառով, հաղորդում է IXBT-ն։
Prepear հավելվածն օգնում է օգտատերերին գտնել բաղադրատոմսեր, ուտեստներ, կազմել ցանկեր եւ կազմակերպել սննդի առաքումը։ Apple-ի պնդմամբ՝ Prepear-ի լոգոտիպը չափազանց նման է իրենց սեփական լոգոտիպին։
Prepear-ի ծրագրավորողները հայտարարել են, որ այդ հայցը լուրջ հարված է հասցրել ընկերությանը։ Նրանք ստիպված էին ծախսել մի քանի հազար դոլար եւ աշխատանքից հեռացնել ընդամենը հինգ հոգուց բաղկացած թիմի անդամներից մեկին։
Prepear ընկերությունը ստեղծել է ստորագրահավաք Change.org կայքում, որի միջոցով փորձում են համոզել Apple-ին հրաժարվել հայցից։ Նաեւ ստորագրահավաքով մեծ տեխնոլոգիական ընկերություններին կոչ են անում հրաժարվել իրենց ֆինանսական դրությամբ չարաշահելու հնարավորությունից՝ հետապնդելով փոքր ձեռնարկություններին, որոնք դժվարությունների հետ են բախվել COVID-19-ի պատճառով։
Prepear-ը պնդում է, որ Apple-ը ներկայացրել է այդպիսի տասնյակ հայցեր ընդդեմ մրգերի հետ կապված լոգոտիպ ունեցող փոքր ընկերությունների անգամ այն դեպքերում, երբ լոգոտիպը կամ ոլորտը որեւէ կերպ կապ չունեին Apple-ի հետ։

Apple подает иск против разработчиков приложения Prepear из-за логотипа, на котором изображена груша, передает IXBT.
Приложение Prepear помогает пользователям находить рецепты, блюда, составлять списки и организовывать доставку продуктов. Apple утверждает, что логотип Prepear слишком похож на ее собственный логотип.
Разработчики из Prepear заявили, что этот иск больно ударил по компании. Им пришлось потратить несколько тысяч долларов и уволить одного из членов команды, в которой было всего пять человек.
Компания Prepear создала петицию на Change.org, подписавшиеся под которой пытаются убедить Apple отказаться от иска. Также в петиции большие технологические компании призывают отказаться от злоупотребления своим финансовым положением, преследуя малые предприятия, которые испытывают трудности из-за COVID-19.
Prepear утверждает, что Apple подала десятки подобных исков против малых компаний с логотипами, связанными с фруктами, даже в тех случаях, когда логотип или отрасль никак не связаны с Apple.
Парламент Японии высказался против применения гаджетов в работе законодателей
По информации Sankei, против использования устройств, в частности, высказались все нынешние и бывшие руководители комитетов и комиссий парламента…