Լռությունից գրեթե մեկ օր անց հայտարարվեց, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կընդունի իր ֆինանսների նախարարի եւ փեսայի` Բերաթ Ալբայրաքի հրաժարականը, գրում է Ahval-ը:
Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի տարածած հայտարարության մեջ շնորհակալություն է հայտնվում Ալբայրաքին` COVID-19 համավարակի ընթացքում ծառայության համար:
Նշվում է, որ Էրդողանը ֆիննախի պաշտոնում նշանակել է Լութֆի Էլվանին:
Ավելի վաղ Էլվանը զբաղեցնում էր Թուրքիայի փոխվարչապետի եւ տրանսպորտի եւ զարգացման նախարարի պաշտոնը:
Պարբերականը նշում է, որ Ալբայրաքի հրաժարականը ազդարարում է նոր ուղղվածության մասին Էրդողանի կաբինետում` կորոնավիրուսի կապակցությամբ ճնշման, լիրայի անկման եւ միջազգային ներդրողների մտահոգությունների ֆոնին:
Independent Türkçe պարբերականը, վկայակոչելով մի շարք աղբյուրներ, հայտնել է, որ շուտով ավելի մեծ ցնցումներ են սպասվում Թուրքիայի նախարարների կաբինետում:

Почти день спустя после молчания было объявлено о том, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган примет отставку своего министра финансов и зятя Берата Албайрака, пишет Ahval.
В заявлении, опубликованном офисом президента Турции, выражается благодарность Албайраку за службу в период пандемии COVID-19.
Отмечается, что Эрдоган назначил на пост главы Минфина Лутфи Элвана.
Ранее Элван занимал посты вице-премьера и министра транспорта и развития Турции.
Отставка Албайрака сигнализирует новую направленность в кабинете министров Эрдогана на фоне роста давления в связи с коронавирусом, падения лиры и беспокойства международных инвесторов, отмечает издание.
Издание Independent Türkçe со ссылкой на ряд источников сообщило о том, что вскоре в кабинете министров Турции грядет еще больше потрясений.