Ռուսաստանի օդատիեզերական ուժերի առնվազն ինը ծանր ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռներ մեկ օրում ռուս խաղաղապահների եւ սարքավորումներ են տեղափոխել Հայաստան, հայտնում է Flightradar24 կայքը, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
Մասնավորապես, ուրբաթ օրը, նոյեմբերի 13-ին, չորս ռուսական Իլ-76 ռազմական տրանսպորտային ինքնաթիռներ են վայրէջք կատարել Երեւանի «Էրեբունի» օդանավակայանում, իսկ շաբաթ օրը, նոյեմբերի 14-ին՝ եւս չորս Իլ-76 եւ մեկ Ան-124 «Ռուսլան»:
Ուլյանովսկից ժամանող ինքնաթիռները թռիչքներն իրականացնում են Ադրբեջանի օդային տարածքով: Օդանավակայանում բեռնաթափվելուց հետո ինքնաթիռները վերադառնում են Ռուսաստան:
Նոյեմբերի 13-ին Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն ասաց, որ Ռուսաստանի ռազմական տրանսպորտային ավիացիայի ինքնաթիռներն արդեն ավելի քան 1100 խաղաղապահ եւ 168 միավոր տեխնիկա են հասցրել Լեռնային Ղարաբաղ:
Ռուսաստանը Լեռնային Ղարաբաղ է ուղարկում զորախումբ՝ ռուսական 15-րդ խաղաղապահ բրիգադի ստորաբաժանումներով եւ տեխնիկայով, որոնք բաղկացած են 1960 զինծառայողներից, 90 զրահամեքենաներից, 380 միավոր մեքենայից եւ հատուկ տեխնիկայից: Տեղափոխման համար ներգրավված են Իլ-76 ռազմական տրանսպորտային ինքնաթիռներ, ինչպես նաեւ աշխարհում ամենամեծ եւ բեռնափոխադրող Ան-124 «Ռուսլան» ինքնաթիռներ:

По меньшей мере, девять тяжелых военно-транспортных самолетов ВКС РФ за сутки совершили переброску российских миротворцев и техники в Армению, следует из данных сайта Flightradar24, сообщает «Интерфакс».
В частности, в пятницу, 13 ноября, на аэродром Эребуни в Ереване приземлились четыре российских военно-транспортных самолета Ил-76, а в субботу, 14 ноября еще четыре Ил-76 и один Ан-124 «Руслан».
Самолеты, взлетавшие из Ульяновска, осуществляли полеты через воздушное пространство Азербайджана. После разгрузки в аэропорту самолеты вылетели в Россию.
13 ноября министр обороны РФ Сергей Шойгу сообщил, что самолеты военно-транспортной авиации России уже доставили в Нагорный Карабах более 1,1 тысяч миротворцев и 168 единиц техники.
Россия направляет в Нагорный Карабах контингент с подразделениями 15-й российской миротворческой бригады и техникой в составе 1960 военнослужащих, 90 бронетранспортеров, 380 единиц автомобильной и специальной техники. Для переброски задействованы военно-транспортные самолеты Ил-76, а также самые крупные и грузоподъемные самолеты в мире Ан-124 «Руслан».