Երեւանը չէր կարող ՀԱՊԿ երկրներին ներգրավել Ղարաբաղում հակամարտության կարգավորման գործընթացում, քանի որ այս տարածաշրջանը Հայաստանի տարածք չէ, բայց հանրապետությունը «լքված եւ մոռացված» չէր: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանը չի ճանաչել Ղարաբաղի անկախությունը, այսինքն՝ միջազգային իրավունքի տեսակետից այդ տարածքները Ադրբեջանի մաս են կազմել եւ կազմում են:
«Հավաքական անվտանգության պայմանագիրը նախատեսում է փոխօգնություն պայմանագրի մասնակից երկրի տարածքների դեմ ագրեսիայի դեպքում: Ոչ ոք ոտնձգություն չի կատարել Հայաստանի տարածքի նկատմամբ, եւ դա իրավունք չէր տալիս ուղղակիորեն մասնակցել այդ ռազմական գործողություններին»,- ասել է Պուտինը: «Բայց հավաստիացնում եմ ձեզ, որ Հայաստանն իրեն լքված եւ մոռացված չի զգացել, Ռուսաստանն ամեն ինչ արել է, որ դա տեղի չունենա»,- հավելել է ՌԴ ղեկավարը:
«Ռուսաստանի Դաշնությունը բազմակողմ եւ երկկողմ պարտավորությունների շրջանակներում, այդ թվում՝ ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում, ամբողջությամբ կատարել է իր բոլոր պարտավորությունները: Ինչի համար Հայաստանի ղեկավարությունը, այդ թվում՝ ի դեմս վարչապետ (Նիկոլ) Փաշինյանի, բազմիցս շնորհակալություն է հայտնել եւ ընդգծել է, որ Ռուսաստանը, իր պարտավորությունների համաձայն, կատարում է այս ոլորտում բոլոր պարտավորությունները»:

Ереван не мог привлечь к урегулированию конфликта в Карабахе страны ОДКБ, потому что этот регион не является территорией Армении, но республика не была «брошена и забыта». Об этом заявил президент РФ Владимир Путин, передает ТАСС.
Он напомнил, что Армения не признала независимость Карабаха, то есть с точки зрения международного права эти территории являлись и являются частью Азербайджана.
«Договор о коллективной безопасности предусматривает взаимную помощь в случае агрессии в отношении территорий страны - участницы договора. На территорию Армении никто не покушался, и это не давало никакого права принять прямое участие в этих боевых действиях», - указал Путин. «Но уверяю вас в том, что Армения не чувствовала себя брошенной и забытой, Россия сделала все, чтобы этого не было», - добавил российский лидер.
«РФ в рамках многосторонних и двусторонних обязательств, в том числе в сфере военно-технического сотрудничества, полностью выполняла все свои обязательства. За что руководство Армении, в том числе в лице премьер-министра (Никола) Пашиняна, неоднократно выражало слова благодарности и подчеркивало, что Россия в полном соответствии со своими обязательствами выполняет все обязательства в этой сфере».