Նախքան մարտերի դադարը Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը կրիտիկական էր, ժամերի հարց էր, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում բանակցություններն անցկացնելն անհնար էր, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
«Ռոսսիա 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ՌԴ նախագահը հաղորդել է, որ հոկտեմբերի 19-20-ին գրեթե ձեռք էր բերվել Ղարաբաղում մարտերը դադարեցնելու մասին պայմանավորվածություն, սակայն այդ ժամանակ դա հնարավոր չէր իրագործել: «Եւ իրավիճակը սկսել էր ձեւավորվել այնպես, որ, ընդհանուր առմամբ, տեղի էր ունեցել այն, ինչ կարելի է կանխատեսել, մասնավորապես, Ադրբեջանի զինված ուժերը հսկողության տակ էին վերցրել Շուշին: Եւ, արդարացիորեն ու ազնվորեն դիմելով իր ժողովրդին՝ վարչապետ Փաշինյանն ասել է, որ իրավիճակը կրիտիկական է հայկական կողմի համար: Ժամերի հարց էր: Հնարավոր էր նաեւ Ստեփանակերտի գրավումը եւ հետագա առաջխաղացումը»,-ասել է Պուտինը:
Նրա խոսքով՝ մարտական գործողությունների դադարեցումն այդ իրավիճակում Երեւանի շահերից էր բխում: «Ուստի այդ պայմաններում եւ հայկական կողմի շահերից էր բխում մարտական գործողությունների անհապաղ դադարեցումը: Ժամանակ չկար նախապատրաստել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում լրացուցիչ խորհրդակցություններ: Դա պարզապես իրատեսական չէր, եւ պետք էր գործել իրադրություններից ելնելով, որոնք եղել են մարտի դաշտում այդ պահին: Մենք այդպես էլ արել ենք՝ ելնելով ինչպես հայերի, այնպես էլ ադրբեջանցիների շահերից:»
Նրա խոսքով՝ Ղարաբաղի շուրջ համաձայնությունից հրաժարվելը Հայաստանի համար ինքնասպանություն կլիներ: «Դա կլիներ ինքնասպանություն: Վարչապետ Փաշինյանը, որն, իհարկե, շատ բարդ իրավիճակում է, սակայն ներկայացրել է իրական պատկերը, իրական դրությունը, ինչպես եղել է եռակողմ համաձայնոթյան ստորագրման պահին, եւ ինչպես կա այսօր: Ես ավելացնելու ոչինչ չունեմ: Նա ասել է ողջ ճշմարտությունը»: Ընդ որում՝ նա նշել է, որ յուրաքանչյուր երկրի գործն է հետեւել կամ չհետեւել պայմանավորվածություններին, սակայն պարտավորությունները չիրագործելը «կլիներ մեծ սխալ»: «Հուսով եմ, որ դա տեղի չի ունենա»,-հավելել է Ռուսաստանի առաջնորդը:

Ситуация в Нагорном Карабахе до прекращения боев была критической, счет шел на часы, проводить переговоры в рамках минской группы ОБСЕ было невозможно, заявил президент России Владимир Путин, передает РИА Новости.
В интервью на телеканале "Россия 24" президент РФ сообщил, что 19-20 октября была практически достигнута договоренность о прекращении боев в Карабахе, однако тогда сделать этого не удалось. «И ситуация начала складываться таким образом, в общем, произошло то, что и можно было предвидеть, а именно: вооруженные силы республики Азербайджан взяли под контроль Шушу. И, как абсолютно справедливо и по-честному, обращаясь к своему народу, сказал премьер-министр Пашинян, - он сказал, что ситуация сложилась критическая для армянской стороны. Счет шел на часы. Возможно было взятие и Степанакерта, и дальнейшее движение», - сказал Путин.
По его словам, прекращение боевых действий в той ситуации было в интересах Еревана. «Поэтому в этих условиях, и именно, если уж сказать прямо, в интересах армянской стороны было немедленно прекратить боевые действия. Где уж здесь проводить дополнительные консультации в рамках минской группы ОБСЕ. Ну, это просто нереалистично, а надо исходить из реалий, которые сложились на поле боя в данный момент времени. Мы так и сделали - в интересах как азербайджанского, так и армянского народов», - заявил он.
По его словам, отказ Армении от нынешнего достигнутого соглашения по Карабаху был бы для этой страны самоубийством. «Это было бы самоубийством. Премьер Пашинян, ему, конечно, тяжело, но он обрисовал истинную картину, истинное положение дел так, как оно было на момент подписания нашего трехстороннего заявления, и так, как оно есть сегодня. Мне добавить нечего. Он сказал всю правду». При этом он отметил, что дело каждой страны соблюдать или не соблюдать договоренности, но не исполнить обязательства «было бы огромной ошибкой». «Надеюсь, что этого не случится», - добавил российский лидер.