ՀԱՄԱՍ շարժման Գազայի ղեկավարությունը հայտնել է հռոմեական դարաշրջանի ավելի քան 60 դամբարանների հայտնաբերման մասին, գրում է Associated Press լրատվական գործակալությունը:
Ներկրոպոլիսը հայտնաբերվել է անցյալ տարի՝ բնակարաշինության ոլորտում նախագծի իրականացման ժամանակ, եւ մինչեւ հիմա այնտեղ հնագիտական պեղումներ են տեղի ունենում:
ՀԱՄԱՍ-ի հնությունների եւ զբոսաշրջության նախարարության ներկայացուցիչ Խիամ ալ-Բիթարն ասել է, որ հայտնաբերվել է 63 դամբարան, որոնցից մեկում առկա ոսկորներն ու արտեֆակտները թվագրվում են երկրորդ դարին: Գտածոներն ավելի լավ ուսումնասիրելու համար ՀԱՄԱՍ-ի փորձագետներն աշխատում են ֆրանսիացիների հետ:
Այժմ հնագույն գերեզմանատունը փակ է, սակայն շինարարությունը չի դադարել, եւ Նեկրոպոլիսը շրջապատված է բազմաբնակարան շենքերով։ Ավելի վաղ նշվել էր, որ տեղացիները ավանակներին բեռնված սայլերով մակագրություններով դագաղներ եւ աղյուսներ են դուրս բերել:

Власти ХАМАС в Газе объявили об обнаружении более 60 гробниц в древнем захоронении, относящемся к римской эпохе, об этом сообщает информационное агентство Associated Press.
Некрополь был обнаружен в прошлом году во время подготовки к жилищному проекту. С тех пор там ведутся археологические раскопки.
Представитель Министерства древностей и туризма ХАМАС Хиям аль-Битар сказал, что в общей сложности было найдено 63 могилы, и что набор костей и артефактов из одной гробницы датируется II веком. Специалисты ХАМАС работают совместно с французскими экспертами, чтобы лучше изучить находки.
Сейчас древнее кладбище закрыто, однако стройка не прекратилась и теперь некрополь окружен многоквартирными домами. Ранее сообщалось, что местные жители использовали тележки, запряженные ослами, чтобы вывозить гробы и кирпичи с надписями.