Սիրիայում ՄԱԿ հումանիտար հարցերի համակարգող Ադամ Աբդելմուլան բացառիկ հարցազրույց է տվել ՄԱԿ լրատվական գործակալությանը երկրում անվտանգության եւ հումանիտար ոլորտում արագ փոփոխվող իրավիճակի, ինչպես նաեւ իսրայելական ուժերի կողմից Սիրիայի տարածքի ռմբակոծումների մասին։
Նրա խոսքով՝ չնայած ՄԱԿ-ը եւ նրա ակտիվները, գուցե, չեն եղել իսրայելական օդային հարվածների ուղիղ թիրախը, «դրանք ոչ միտումնավոր հետեւանքներ ունեն եւ թույլ չեն տալիս մեզ նորմալ հումանիտար գործողություններ իրականացնել պարզապես ոչ հարմար ժամանակ ոչ հարմար տեղում հայտնվելու վախի պատճառով»։
«Բացի այդ, դրանք ստեղծում են վախի մթնոլորտ բնակչության շրջանում»,- ասել է Աբդելմուլան։
«Այդ օդային հարձակումների մի մասի հետեւանքով նախկինում զոհվել են անմեղ խաղաղ բնակիչներ, եւ նախկինում ես հանդես եմ եկել հայտարարություններով, որոնցում ընդգծել եմ, որ անհրաժեշտ է, որպեսզի (իսրայելցի զինվորականները) խուսափեն զոհերից քաղաքացիական բնակչության շրջանում, եւ նրանց հիշեցրել եմ միջազգային հումանիտար իրավունքի գծով իրենց պարտավորությունների մասին»,- ավելացրել է ՄԱԿ ներկայացուցիչը։

Координатор ООН по гуманитарным вопросам в Сирии Адам Абдельмула дал эксклюзивное интервью агентству новостей ООН о быстро меняющейся ситуации в области безопасности и гуманитарной помощи в стране, а также о бомбардировках Сирии израильскими силами.
По его словам, хотя ООН и ее активы, возможно, и не были прямой мишенью израильских воздушных налетов, «они имеют непреднамеренные последствия, не позволяющие нам проводить нормальные гуманитарные операции из-за боязни просто оказаться застигнутыми в неподходящее время в неподходящем месте».
«Кроме того, они создают атмосферу страха среди населения», - сказал Абдельмула.
«В результате некоторых из этих воздушных налетов в прошлом гибли ни в чем не повинные мирные жители, и в прошлом я выступал с заявлениями, в которых подчеркивал необходимость (израильских военных) избегать жертв среди гражданского населения и напоминал им об их обязательствах по международному гуманитарному праву», - добавил представитель ООН.