Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ ուկրաինացիների շրջանում իր նկատմամբ ենթադրյալ 4 տոկոս վստահության մասին տեղեկությունը գալիս է Ռուսաստանից։ Նրա խոսքով՝ այս թվերը քննարկվում են ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև։ Այս մասին հայտնում է РБК-Украина-ն՝ վկայակոչելով Զելենսկիին ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի պատվիրակությունների բանակցությունների ֆոնին կայացած մամուլի ասուլիսում։
Զելենսկին պատասխանել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի այն հայտարարությանը, թե իբր ինքը Ուկրաինայի քաղաքացիների շրջանում ունի 4 տոկոս վստահության վարկանիշ։ Պետության ղեկավարը նշել է, որ չի մեկնաբանում սոցիոլոգիական հարցումները, սակայն հիշեցրել է, որ KIIS-ի վերջին վարկանիշը ցույց է տվել, որ ուկրաինացիների 57%-ը վստահում է իրեն։
«Եթե ինչ-որ մեկը ցանկանում է փոխարինել ինձ հենց հիմա, ապա հենց հիմա դա չի ստացվի», - ասել է նախագահը:
Զելենսկին հավելել է, որ 4 տոկոս վստահության մասին տեղեկությունը գալիս է Ռուսաստանից, և այն քննարկվել է ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչների միջև։
«Մենք դա հասկանում ենք և ունենք ապացույցներ, որ այդ թվերը քննարկվում են Ամերիկայի և Ռուսաստանի միջև։ Ցավոք, նախագահ Թրամփը, ում նկատմամբ մենք մեծ հարգանքով ենք վերաբերվում որպես ժողովրդի առաջնորդ, ում մենք շատ ենք հարգում, ապրում է ապատեղեկատվական տարածքում», - ասել է նախագահը։
Պետության ղեկավարն ընդգծել է, որ այժմ թիվ մեկ խնդիրը վստահության վարկանիշը չէ, այլ այն, թե ինչպես կարող է Ուկրաինան պաշտպանվել ռուսական գնդակոծությունից և ինչպես վերադարձնել ռազմագերիներին:
«Patriot-ների թվի ավելացման մասին իմ հարցին ԱՄՆ-ից պատասխան չեմ լսել, թեև անընդհատ բարձրաձայնում եմ»,- հավելել է Զելենսկին։

Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что информация о якобы 4% доверия к нему среди украинцев идет от России. По его словам, эти цифры обсуждаются между США и Россией. Об этом сообщает РБК-Украина со ссылкой на Зеленского на пресс-конференции на фоне переговоров делегаций США и России.
Зеленский ответил на заявление американского президента Дональда Трампа о том, что у него якобы рейтинг доверия среди граждан Украины составляет 4%. Глава государства отметил, что не комментирует соцопросы, но напомнил, что свежий рейтинг КМИС показал, что ему доверяют 57% украинцев.
«Если кто-то хочет меня поменять прямо сейчас, то прямо сейчас никак не получится», - сказал президент.
Зеленский добавил, что информация о 4% доверия идет от России, и она обсуждалась между представителями США и России.
«Мы понимаем это и у нас есть доказательства, что эти цифры обсуждаются между Америкой и Россией. К сожалению, президент Трамп, с большим уважением относимся к нему как лидеру народа, который мы очень уважаем, живет в дезинформационном пространстве», - заявил президент.
Глава государства подчеркнул, что сейчас вопрос номер один - не рейтинги доверия, а то, как Украине защититься от российских обстрелов, и возвращение военнопленных.
«На мой вопрос об увеличении количества Patriot я ответа не услышал от США, хотя я постоянно его поднимаю», - добавил Зеленский.