Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ ուկրաինացիների շրջանում իր նկատմամբ ենթադրյալ 4 տոկոս վստահության մասին տեղեկությունը գալիս է Ռուսաստանից։ Նրա խոսքով՝ այս թվերը քննարկվում են ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև։ Այս մասին հայտնում է РБК-Украина-ն՝ վկայակոչելով Զելենսկիին ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի պատվիրակությունների բանակցությունների ֆոնին կայացած մամուլի ասուլիսում։
Զելենսկին պատասխանել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի այն հայտարարությանը, թե իբր ինքը Ուկրաինայի քաղաքացիների շրջանում ունի 4 տոկոս վստահության վարկանիշ։ Պետության ղեկավարը նշել է, որ չի մեկնաբանում սոցիոլոգիական հարցումները, սակայն հիշեցրել է, որ KIIS-ի վերջին վարկանիշը ցույց է տվել, որ ուկրաինացիների 57%-ը վստահում է իրեն։
«Եթե ինչ-որ մեկը ցանկանում է փոխարինել ինձ հենց հիմա, ապա հենց հիմա դա չի ստացվի», - ասել է նախագահը:
Զելենսկին հավելել է, որ 4 տոկոս վստահության մասին տեղեկությունը գալիս է Ռուսաստանից, և այն քննարկվել է ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչների միջև։
«Մենք դա հասկանում ենք և ունենք ապացույցներ, որ այդ թվերը քննարկվում են Ամերիկայի և Ռուսաստանի միջև։ Ցավոք, նախագահ Թրամփը, ում նկատմամբ մենք մեծ հարգանքով ենք վերաբերվում որպես ժողովրդի առաջնորդ, ում մենք շատ ենք հարգում, ապրում է ապատեղեկատվական տարածքում», - ասել է նախագահը։
Պետության ղեկավարն ընդգծել է, որ այժմ թիվ մեկ խնդիրը վստահության վարկանիշը չէ, այլ այն, թե ինչպես կարող է Ուկրաինան պաշտպանվել ռուսական գնդակոծությունից և ինչպես վերադարձնել ռազմագերիներին:
«Patriot-ների թվի ավելացման մասին իմ հարցին ԱՄՆ-ից պատասխան չեմ լսել, թեև անընդհատ բարձրաձայնում եմ»,- հավելել է Զելենսկին։

President of Ukraine Volodymyr Zelenskyy said that the information about the alleged 4% trust in him among Ukrainians comes from Russia. According to him, these figures are being discussed between the United States and Russia, reports RBC-Ukraine, citing Zelenskyy at a press conference held amid Tuesday’s negotiations between the US and Russian delegations.
Zelenskyy responded to US President Donald Trump's statement that he allegedly has only a 4% approval rating among Ukrainian citizens. The Head of State noted that he did not comment on the poll, but reminded that the latest KIIS rating showed that 57% of Ukrainians trust him.
“If someone wants to change me right now, it will not work right now,” the Ukrainian president said.
Zelenskyy added that the information about 4% trust comes from Russia, and it was discussed between representatives of the United States and Russia.
“We understand this and we have evidence that these figures are being discussed between America and Russia. Unfortunately, President Trump, who we have great respect for as a leader of the people, whom we respect very much, lives in a disinformation space,” the Ukrainian leader said.
The Head of State emphasized that the number one issue now is not trust ratings, but how Ukraine can defend itself from Russian strikes and the return of prisoners of war.
“I have not heard an answer to my question about increasing the number of Patriots from the United States—although I am constantly raising it,” Zelenskyy added.