Loma Linda համալսարանի (ԱՄՆ, Քալիֆորնիա) հետազոտողները վերլուծել են 70 հազար ամերիկացիների տվյալներ՝ ուսումնասիրելով նրանց ամենօրյա սննդակարգը: Գիտնականները ցանկացել են կապ գտնել սննդակարգի ու կյանքի տեւողության, մահացության ցուցանիշների միջեւ:
Գիտական աշխատանքի հեղինակները փորձի մասնակիցներին բաժանել են չորս խմբի՝ ոչ բուսակերներ, ձկնային բուսակերներ (օգտագործում են ձուկ ու ծովաթերք, բայց ոչ միս), կաթնամթերք ու ձու օգտագործողների եւ վեգաններ (սննդակարգից բացառում են կենդանական ծագման ամեն տեսակ ուտելիք), հաղորդում է «ԵվրոՍՄԻ»-ին:
Սննդակարգի սովորությունների եւ առողջության ցուցանիշների վերլուծությունը տեւել է վեց տարի: Հետազոտողները նշել են, որ այս ընթացքում բուսակերների թվում մահացութան ցուցանիշը 12 տոկոսով ցածր է եղել, քան մսի սիրահարների թվում: Մահացության ամենացածր ցուցանիշը նկատվել է ձկնային բուսակերների խմբի մոտ: Այնուհետեւ խիստ վեգաններն էին ու կաթնաձվային բուսակերները:
Գիտնականները նաեւ պարզել են, որ բուսակերների շրջանում խիստ նվազում է սրտանոթային հիվանդությունների, երիկամների գործառույթների ու էնդոկրին համակարգի խափանումների ռիսկը: Ընդ որում, ամերիկացի մասնագետները նշել են, որ տղամարդկանց առողջության վրա մսամթերքից հրաժարումն ավելի դրական է ազդում, քան կանանց:

Исследователи из университета Loma Linda (Калифорния, США) провели анализ данных 70 тысяч американцев, изучив их ежедневное меню. Ученые хотели выявить связь между рационом питания, показателями продолжительности жизни и смертности.
Авторы научной работы разделили всех подопытных участников на четыре группы: не вегетарианцев, рыбных вегетарианцев (не употребляют мясо, но едят рыбу и морепродукты), приверженцев молочно-яичного питания и веганов (исключают из рациона все продукты животного происхождения), передает «ЕвроСМИ».
Анализ гастрономических привычек и показателей здоровья длился шесть лет. Исследователи отметили, что за это время среди вегетарианцев уровень смертности оказался на 12% ниже, чем среди любителей мяса. Наиболее низкий процент смертности был зафиксирован в группе рыбных вегетарианцев. Далее расположились строгие веганы, и молочно-яичные вегетарианцы.
Ученые также выявили, что у приверженцев вегетарианского питания значительно снижается риск смерти от сердечнососудистых заболеваний, нарушений функции почек и эндокринной системы. При этом, отметили американские специалисты, на здоровье мужчин отказ от мясных продуктов сказывается более благоприятно, чем у женщин.