Կամբոջայում անհայտ անձինք գողացել են Բուդդայի աճյունով սափորը, որը պահվում էր Ուդոնգ քաղաքում գտնվող հավանգում, հաղորդում է Associated Press գործակալությունը:
Գողության մասին հայտնի է դարձել դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան: Աննվտանգության աշխատակիցները մոտեցել են սրբատեղիին՝ լսելով շների հաչոցը: Հավանգի դուռը կոտրած է եղել: Սափորից բացի անհետացել են նաեւ ոսկի ու գումար, որոնք պահվում էին վանքում, գրում է The Phnom Penh Post-ը:
Ոստիկանությունը հարցաքննել է տաճարի անվտանգության 13 աշխատակցի ու նրանցից վեցին ձերբակալել է որպես կասկածյալ: Թե որտեղ կարող է գտնվել մասունքը, դեռ անհայտ է, հաղորդում է Lenta.ru-ն:
Երկար ժամանակ Բուդդայի աճյունը պահվում էր Կամբոջայի մայրաքաղաք Պնոմպենում: 2002թ.-ին արքա Նորոդոմ Սիանուկը սափորը տեղափոխեց Ուդոնգ: Այս փոքր քաղաքը հանդիսանում է Կամբոջայի հնագույն մայրաքաղաքն ու թագավորական արքայատոհմի գերեզմանոցը:

В Камбодже неизвестные украли урну с прахом Будды, которая хранилась в ступе в городе Удонг, сообщает агентство Associated Press.
Пропажа была обнаружена утром в четверг, 12 декабря. Охранники прибежали к святилищу, услышав лай собак. Дверь ступы была взломана. Помимо урны с прахом Будды, пропали также золото и деньги, хранившиеся в храме, пишет The Phnom Penh Post.
Полиция допросила 13 охранников ступы и задержала шестерых из них в качестве подозреваемых. Где может находиться реликвия, остается неизвестным, передает Lenta.ru.
Долгое время прах Будды хранился в столице Камбоджи, Пномпене. В 2002 году король Нородом Сианук переместил урну с прахом в Удонг. Этот небольшой город является древней столицей Камбоджи и усыпальницей королевской династии.