Հունաստանը 2021 թվականից 18-24 քիչ նկատելի բազմաֆունկցիոնալ հինգերորդ սերնդի F-35 կործանիչ-ռմբակոծիչներ ձեռք բերելու պաշտոնական հայտ է ուղարկել ԱՄՆ-ին։ Այս մասին երկուշաբթի օրը հաղորդել է հունական Proto Thema թերթը՝ հղում անելով Հունաստանի պաշտպանության նախարարության տեղեկատվությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Նրա տվյալներով, Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի՝ 18 (6 նոր եւ 12 օգտագործված) ֆրանսիական Rafale կործանիչներ ձեռք բերելու որոշումից հետո Հունաստանի կառավարությունը պաշտոնապես դիմել է Վաշինգտոնին` ամերիկյան F-35 կործանիչներ անհապաղ գնելու խնդրանքով: Ինչպես հայտնի է դարձել, Հունաստանի հետաքրքրքության մասին ազգային պաշտպանության նախարարության պատրաստած պաշտոնական նամակը ԱՄՆ վարչակազմ ուղարկվել է նոյեմբերի 6-ին:
«(Հունաստանը) F-35 Joint Strike Fighter ծրագրում ընդգրկելու որոշումը հիմնված կլինի մի շարք գործոնների վրա, ինչպիսիք են կործանիչների մատակարարման ծրագիրը, վճարման ծրագիրը, օդանավի կազմաձեւը՝ ընդհանուր 18-24 ինքնաթիռներ ստանալու համար (նոր կամ ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերում օգտագործված, եթե այդպիսիք կան)»,- ասվում է ՊՆ նամակում:
«Մենք շնորհակալ կլինենք ձեր անհապաղ արձագանքման համար»,- ասվում է այս ուղերձում, որը ստորագրել է զենքի եւ ներդրումների գծով գլխավոր տնօրեն Թեոդորոս Լագիոսը: «Բյուջեի ներքին ֆինանսական պայմանավորվածությունների եւ այլ կիրառելի կանոնների եւ ԵՄ դեֆիցիտի պահանջների պատճառով շատ կարեւոր է, որ առաջին F-35-ները մատակարարվեն 2021 թվականին: Մեր կողմից մենք կանենք հնարավորը այս հավակնոտ ծրագիրը կյանքի կոչելու համար»,- այս նամակը մեջբերում է հրատարակությունը:
Սպառազինությունների եւ ներդրումների հարցերով գլխավոր տնօրենը, որպես տեխնոլոգիայի եւ զենքի հետ կապված խնդիրների առաջխաղացման համար ազգային պաշտպանության նախարարության պատասխանատու, ամերիկացի իրավասու պաշտոնյաներին հրավիրել է հնարավորինս շուտ այցելել Հունաստան՝ մինչեւ 18-24 F-35 կործանիչների էսկադրիլիա ձեռք բերելու վերաբերյալ քննարկումները առաջ տանելու համար: «Մենք կցանկանայինք, որ հնարավորինս շտապ պատասխանեիք այս խնդրանքին, քանի որ մենք ունենք պատուհան՝ մոտ ապագայում F-35-եր ձեռք բերելու հնարավորության համար»,- ընդգծել է Հունաստանի պաշտպանության նախարարությունը:

Греция направила официальный запрос в США о приобретении 18-24 малозаметных многофункциональных истребителей-бомбардировщиков пятого поколения F-35, начиная с 2021 года. Об этом сообщила в понедельник греческая газета Proto Thema со ссылкой на информацию из Минобороны Греции, передает ТАСС
По ее данным, после решения премьер-министра Греции Кириакоса Мицотакиса о приобретении 18 (шести новых и 12 бывших в употреблении) французских истребителей Rafale правительство Греции официально обратилось в Вашингтон с просьбой о немедленной закупке американских истребителей F-35. Как стало известно, официальное письмо - запрос о заинтересованности (Letter of Request - LOR), подготовленное Министерством национальной обороны Греции, направлено администрации США 6 ноября.
«Решение о включении [Греции] в программу истребителя F-35 Joint Strike Fighter будет основано на множестве факторов, таких как программа поставки истребителей, план выплат, конфигурация самолета и возможная комбинация для получения в общей сложности 18-24 самолетов (новые или бывшие в употреблении в ВВС США, если таковые имеются)», - говорится в письме о заинтересованности Минобороны.
«Мы будем благодарны за ваш немедленный ответ», - говорится в этом послании, подписанном генеральным директором по вооружениям и инвестициям Теодоросом Лагиосом. «Из-за внутренних финансовых договоренностей и других применимых правил в рамках бюджета и требований ЕС к его дефициту очень важно, чтобы первые F-35 были поставлены в 2021 году. Со своей стороны мы сделаем все возможное для реализации этой амбициозной программы», - цитирует издание данное послание.
Генеральный директор по вооружениям и инвестициям, как лицо, отвечающее в Министерстве национальной обороны за продвижение вопросов, связанных с техникой и вооружениями, пригласил компетентных американских официальных лиц посетить Грецию как можно скорее, чтобы продвинуться в обсуждении о приобретении эскадрильи в составе до 18 до 24 истребителей F-35. «Мы хотели бы, чтобы вы отреагировали на этот запрос с максимально возможной срочностью, потому что у нас есть окно для возможности приобретения F-35 в самом ближайшем будущем», - подчеркнули в Минобороны Греции.