Ամերիկացի ձեռնարկատեր Իլոն Մասկի կենսագիր Սեթ Աբրամսոնը պնդում է, որ միլիարդատիրոջ հոգեկանը անշեղորեն թուլանում է, և նա վտանգավոր է դառնում Միացյալ Նահանգների համար՝ գրում է Daily Beast-ը։
«Ես լրջորեն կարծում եմ, որ Իլոն Մասկը խելագարվում է: «Ես Մասկի կենսագիրն եմ և վերջին երկու տարիների ընթացքում հետևում եմ նրա վարքագծին առցանց՝ հաշվի առնելով, որ նա ինքն ընդունում է իր վրա հոգեկան հիվանդության, թմրամիջոցների օգտագործման և ծայրահեղ սթրեսի ազդեցությունը․ այժմ հիմքեր կան վախենալու, որ նա ծանր հիվանդ է»,- Աբրամսոնի խոսքերն է մեջբերում հրատարակությունը:
Ըստ Աբրամսոնի՝ Մասկի ենթադրյալ հոգեկան անկայունությունը, որին կենսագիրն ուղղակիորեն անվանում է «Միացյալ Նահանգների նախագահ»՝ ընտրված առաջնորդ Դոնալդ Թրամփի վրա ունեցած ազդեցության պատճառով, սպառնում է ամերիկյան հասարակությանը՝ միլիարդատիրոջ ազդեցության պատճառով ոչ միայն տնտեսական ոլորտում, այլ նաև քաղաքականության մեջ:
Աբրամսոնը պնդում է, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հեռացող վարչակազմը իր պաշտոնավարման վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում «պետք է շտապ գործողություններ ձեռնարկի»՝ իբր երկիրը պաշտպանելու Մասկի «իշխանության» հետևանքներից։ Կենսագիրն ԱՄՆ իշխանություններին կոչ է անում խզել Մասկի հետ բոլոր պայմանագրերը, արգելափակել նրա կողմից խթանվող կառավարության արդյունավետության հասնելու վարչության ստեղծումը, և դաշնային հետաքննություններ սկսել միլիարդատիրոջ դեմ՝ ազգային անվտանգությանը սպառնացող հարցերով։
Մասկը տարիների ընթացքում քաղաքականապես ավելի ու ավելի ակտիվ է դառնում և պարբերաբար մեկնաբանում է ամերիկյան քաղաքական խնդիրները իր X սոցիալական ցանցում: Միևնույն ժամանակ, նա նախկինում հրապարակայնորեն քննադատել է և՛ դեմոկրատներին, և՛ հանրապետականներին՝ ասելով, որ չի աջակցում կողմերից ոչ մեկին, բայց ժամանակի ընթացքում իր տեսակետները գնալով ավելի աջական են դարձել: 2024թ․ նա բացահայտ հայտարարել է Հանրապետական կուսակցությանը սատարելու մասին։

Биограф американского предпринимателя Илона Маска Сет Абрамсон утверждает, что психика миллиардера неуклонно слабеет и он становится опасен для США, пишет издание Daily Beast.
«Я всерьез считаю, что Илон Маск сходит с ума. Я биограф Маска, и я следил за его поведением в сети на протяжении последних двух лет - учитывая, что он сам признает влияние на него психических расстройств, употребления наркотиков и сильнейшего стресса, теперь есть основания опасаться, что он серьезно болен», - цитирует Абрамсона издание.
По словам Абрамсона, предполагаемая им психическая нестабильность Маска, которого биограф напрямую называет «президентом США»  за влияние на избранного лидера Дональда Трампа, ставит под угрозу американское общество по причине влиятельности миллиардера не только в сфере экономики, но и в политике.
Абрамсон настаивает на том, что уходящая администрация президента США Джо Байдена в течение двух последних недель нахождения у власти «должна принять экстренные меры», чтобы якобы защитить страну от последствий «правления»  Маска. Биограф призывает власти США разорвать все контракты с Маском, заблокировать создание продвигаемого им департамента по достижению госэффективности и открыть против миллиардера федеральные расследования по делам об угрозе национальной безопасности.
Маск с годами становится все более политически активным и регулярно комментирует вопросы американской политики в своей соцсети X. При этом ранее он публично критиковал как демократов, так и республиканцев, говоря, что он не поддерживает ни одну из партий, но со временем его взгляды становились все более правыми. В 2024 году он открыто заявил о своей поддержке Республиканской партии.