Հին եվրոպացիների ատամների տարօրինակ հարթ բծերը դարեր շարունակ տարակուսանք են պատճառել հնագետներին: Սակայն գիտնական Ջոն Ուիլմանը կարծում է, որ ինքը լուծել է առեղծվածը. Սառցե դարաշրջանի մարդիկ 10 տարեկանից այտերի պիրսինգ էին անում:
Այս պիրսինգները, հավանաբար, ազդարարում էին անձի անդամակցությունը որոշակի խմբին, բայց դրանք նաև ատամների շարժման պատճառ էին դառնում, ասում է Պորտուգալիայի Կոիմբրա համալսարանի կենսաբանական մարդաբան Վիլմանը: Journal of Paleolithic Archaeology ամսագրում հրապարակված ուսումնասիրության մեջ Վիլմանը հետազոտել է Պավլովի դարաշրջանի մարդկանց տասնյակ կմախքներ, որոնք ապրել են Կենտրոնական Եվրոպայում մոտավորապես 25000-29000 տարի առաջ: Նրա վերլուծությունը հատկապես կենտրոնացած էր ատամների մաշվածության վրա:
Տարիքի հետ մեր ատամների էմալը մաշվում է կրկնվող գործողությունների պատճառով, ինչպիսիք են ծամելը, մանրացնելը և երբեմն առարկաները բերանում պահելը: Այս գործողությունները սովորաբար հանգեցնում են նրան, որ ատամի էմալը ատամների ծամող մակերեսի վրա դառնում է ավելի հարթ կամ թեթևակի թեք: Բայց Վիլմանը նկատել է, որ քարե դարի այս ծնոտներում, որոնք թվագրվում են Պավլովի ժամանակներին, մաշվածությունը եղել է ոչ թե այտոսկրերին, այլ ատամների մակերեսին։
«Լաբրետ» տերմինը ծագել է լատիներեն բառից, որը նշանակում է «շրթունք» և վերաբերում է պիրսինգի մի տեսակին, որն իրականացվում է մարդու ստորին շրթունքի կամ այտերի վրա:
Ըստ Վիլմանի՝ լաբրետի օգտագործումը լավ հայտնի է ինչպես ժամանակակից, այնպես էլ հնագույն մշակույթներում։ Սակայն մինչ օրս Պավլովոյի գերեզմաններում ոչ մի արտեֆակտ չի հայտնաբերվել որպես լաբրետ, հավանաբար այն պատճառով, որ դրանք պատրաստված էին փչացող նյութերից, ինչպիսիք են փայտը կամ կաշին, որոնք մինչ օրս չեն պահպանվել:
Բացի այդ, նա պարզել է, որ մեծահասակների մոտ այտերի հատվածում ավելի շատ ատամների էմալի մաշվածություն է եղել, քան երեխաների մոտ, ինչը կարող է կապված լինել ժամանակի ընթացքում ավելի մեծ լաբրետների տեղադրման հետ:

Strange, flat patches on the teeth of ancient Europeans have puzzled archaeologists for centuries. But one researcher thinks he's solved the mystery: Ice age people as young as 10 years old rocked cheek piercings, reports Live Science.
These piercings likely signaled a person's membership in a group, according to John Willman, a biological anthropologist at the University of Coimbra in Portugal, but they also caused teeth to move.
In a study published in the Journal of Paleolithic Archaeology, Willman looked at dozens of skeletons of Pavlovian people, who lived in Central Europe between about 25,000 and 29,000 years ago. His analysis focused specifically on dental wear.
As humans age, the enamel on our teeth wears down through repeated behaviors, like chewing, grinding and sometimes holding objects in our mouths. These activities typically cause dental enamel to become flatter or slightly angled on the chewing surface of the teeth. But in these Stone Age Pavlovian jaws, Willman noticed that the wear was on the cheek side of the teeth instead.
"I thought that the patterns of dental wear caused by labrets were a really good hypothesis for what caused the wear in the Pavlovians," Willman said
The term labret comes from the Latin word for "lip" and refers to a type of piercing that is inserted into a person's lower lip or cheek area.
The use of labrets is well known in both modern and ancient cultures, according to Willman. But to date, no artifacts identified as labrets have been found in Pavlovian burials, possibly because they were made of perishable materials, like wood or leather, that have not survived.
Additionally, he found that adults had a higher degree of cheek-region enamel wear across more teeth than kids did, which may relate to the insertion of larger labrets over time.