Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը հայտարարություն է տարածել Ֆրանսիայում եւ Ավստրիայում իրականացված ահաբեկչական ակտերի կապակցությամբ։
«Վճռականորեն դատապարտում ենք վերջերս իրականացված ահաբեկչական ակտերը, մասնավորապես, Ֆրանսիայում եւ Ավստրիայում, որոնց արդյունքում անմեղ մարդիկ են տուժել: Ցավակցում եմ բռնության այդ հրեշավոր ակտերի զոհերի հարազատներին եւ համերաշխություն հայտնում Ֆրանսիայի եւ Ավստրիայի ժողովուրդներին: Ահաբեկչական մեթոդներն իրենց բոլոր ձեւերով եւ դրսեւորումներով սպառնում են ողջ միջազգային հանրությանը եւ ոչ մի արդարացում չունեն:
Արցախի Հանրապետությունը, որը վաղուց է բախվել ադրբեջանական պետական ահաբեկչությանը, ներկայումս արդեն ավելի քան մեկ ամիս գտնվում է միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի առաջնագծում, որը Թուրքիան եւ Ադրբեջանն օգտագործում են որպես իրենց աշխարհաքաղաքական հավակնությունների եւ ռազմական խնդիրների իրականացման գործիք: Այսօր Արցախի Հանրապետությունը, կանգնած լինելով գոյաբանական սպառնալիքի առջեւ, պաշտպանում է ոչ միայն իր ազատության եւ արժանապատիվ կյանքի իրավունքը, այլեւ քաղաքակիրթ աշխարհի ընդհանուր արժեքները:
Ահաբեկչությանը հակազդելը ողջ միջազգային հանրության ընդհանուր պայքարն ու պատասխանատվությունն է: Անհնար է վերջնական հաղթանակ տանել այդ համաշխարհային չարիքի հանդեպ, եթե այդ հաղթանակը չլինի միասնական եւ անբաժանելի բոլորի համար: Հենց այդ պատճառով է Արցախի Հանրապետության Նախագահ Արայիկ Հարությունյանը 2020 թ. հոկտեմբերի 6-ին քաղաքակիրթ աշխարհին կոչ արել ակտիվ մասնակցություն ունենալ ահաբեկչության դեմ պայքարում եւ ստեղծել գործուն ու արդյունավետ միջազգային հակահաբեկչական դաշինք:
Վստահ եմ, որ անհրաժեշտ է գործուն քայլեր իրականացնել՝ ուղղված ահաբեկչության բոլոր ձեւերի կանխարգելմանը, խափանմանը եւ ոչնչացմանը, ներառյալ՝ այն ձեւերը, որոնցում ուղղակի կամ անուղղակի կերպով մասնակցում են պետությունները: Այդ ուղղությամբ միջազգային համագործակցությունը պետք է դառնա միջազգային խաղաղության եւ անվտանգության պահպանմանն ուղղված միջոցառումների համակարգի կարեւորագույն տարրերից մեկը»։

Minister of Foreign Affairs of Artsakh (Nagorno-Karabakh) Masis Mayilyan has issued the following statement on the terrorist attacks in France and Austria:
“We resolutely condemn the recent terrorist acts, particularly in France and Austria that took the lives of innocent people. I express condolences to the families of the victims of those monstrous acts of violence and express solidarity with the peoples of France and Austria. Terrorist methods pose a threat to the international community and can’t be justified in any way.
The Republic of Artsakh, which clashed with the Azerbaijani state terrorism a long time ago, has been fighting against international terrorism on the frontline for over a month now, and Turkey and Azerbaijan are using this as a tool for their geopolitical pretensions and military objectives. Today, the Republic of Artsakh is protecting not only its right to freedom and a dignified life, but also the common values of the civilized world.
It will be impossible to score an ultimate victory over this evil, if the victory isn’t integral for everyone. This is exactly why on October 6, 2020, President of the Republic of Artsakh Arayik Haroutyunyan called on the civilized world to show active participation in the fight against terrorism and create an active and effective international anti-terrorism alliance.
I am certain that it is necessary to take action to prevent all forms of terrorism. In this direction, international cooperation must become one of the key elements of the system of measures for maintenance of international peace and security.”