Աֆղանստանում իշխանության եկած «Թալիբան» արմատական շարժման կողմնակիցները կարգադրել են թույլ չտալ, որպեսզի ուսուցչուհիները եւ տարրական դասարանների աշակերտուհիները մտնեն դպրոց։ Այս մասին չորեքշաբթի տեղեկացրել է Hasht e Subh թերթը՝ հղում կատարելով Քաբուլում դասավանդող մի քանի կանանց հայտարարությանը։
Նրանց խոսքով՝ մայրաքաղաքի մի քանի դպրոցների ղեկավարությունը չորեքշաբթի առավոտյան աշխատակցուհիներին նախազգուշացրել է, որ աշխատանքի չգան՝ թալիբների կարգադրության հետ կապված։ Բացի այդ, Քաբուլում որոշ աշակերտուհիների ծնողները պարբերականին տեղեկացրել են, որ իրենց աղջիկներին չեն թողել մտնել դպրոց «Թալիբանի» զինված գրոհայինները։ Hasht e Subh-ի հավաստիացմամբ՝ թալիբներն արգելում են դպրոց հաճախել նաեւ տարրական դասարանների աշակերտուհիներին, որոնց մինչ այդ թույլատրվել էր հաճախել դասերի։
Զինված արմատականները չորեքշաբթի առավոտյան հայտնվել են Քաբուլի համալսարանի դռների մոտ. թերթի տվյալներով՝ նրանք հետեւել են, որպեսզի ուսանողուհիներին թույլ չտան մտնել ուսումնական հաստատություն։
Երեքշաբթի Ariana News հեռուստաալիքը տեղեկացրել էր, որ թալիբները կարգադրել են դադարեցնել դասերն ուսանողուհիների համար՝ մինչեւ հաջորդ կարգադրություն։ Դեկտեմբերի 1-ին Աֆղանստանի կրթության նախարարի պաշտոնակատարը հայտարարել էր, որ կրթությունը կանանց համար օտարերկրյա մշակույթի տարր է, որը երկիր են բերել էմիր Ամանուլան (Աֆղանստանում կառավարել է 1919-1929թթ.) եւ փադիշահ Մուհամեդ Զահիր-շահը (կառավարել է 1933-1973թթ.)։

Сторонники пришедшего к власти в Афганистане радикального движения «Талибан» распорядились не пускать учительниц и учениц младших классов в школы. Об этом сообщила в среду газета Hasht e Subh со ссылкой на заявления нескольких преподавательниц в Кабуле.
По их словам, руководство нескольких столичных школ утром в среду направило сотрудницам предупреждение, в котором попросило их не приходить на работу в связи с распоряжением талибов. Кроме того, родители некоторых школьниц в Кабуле сообщили изданию, что их дочерей не пустили в школы вооруженные боевики «Талибана». Таким образом, утверждает Hasht e Subh, талибы вводят запрет на посещение школ и для учениц младших классов, которым до этого разрешали ходить на занятия.
Вооруженные радикалы появились утром в среду и у дверей университета Кабула: по данным газеты, они следили за тем, чтобы студенток не пускали в учебное заведение.
Во вторник телеканал Ariana News проинформировал, что талибы распорядились приостановить занятия для студенток до дальнейшего распоряжения. 1 декабря и.о. министра образования Афганистана заявил, что образование для женщин является частью иностранной культуры, которую привнесли в страну эмир Аманулла (правил Афганистаном в период с 1919 года по 1929 год) и падишах Мухаммед Захир-шах (правил с 1933 года по 1973 год).