Աֆղանստանում իշխանության եկած «Թալիբան» արմատական շարժման կողմնակիցները կարգադրել են թույլ չտալ, որպեսզի ուսուցչուհիները եւ տարրական դասարանների աշակերտուհիները մտնեն դպրոց։ Այս մասին չորեքշաբթի տեղեկացրել է Hasht e Subh թերթը՝ հղում կատարելով Քաբուլում դասավանդող մի քանի կանանց հայտարարությանը։
Նրանց խոսքով՝ մայրաքաղաքի մի քանի դպրոցների ղեկավարությունը չորեքշաբթի առավոտյան աշխատակցուհիներին նախազգուշացրել է, որ աշխատանքի չգան՝ թալիբների կարգադրության հետ կապված։ Բացի այդ, Քաբուլում որոշ աշակերտուհիների ծնողները պարբերականին տեղեկացրել են, որ իրենց աղջիկներին չեն թողել մտնել դպրոց «Թալիբանի» զինված գրոհայինները։ Hasht e Subh-ի հավաստիացմամբ՝ թալիբներն արգելում են դպրոց հաճախել նաեւ տարրական դասարանների աշակերտուհիներին, որոնց մինչ այդ թույլատրվել էր հաճախել դասերի։
Զինված արմատականները չորեքշաբթի առավոտյան հայտնվել են Քաբուլի համալսարանի դռների մոտ. թերթի տվյալներով՝ նրանք հետեւել են, որպեսզի ուսանողուհիներին թույլ չտան մտնել ուսումնական հաստատություն։
Երեքշաբթի Ariana News հեռուստաալիքը տեղեկացրել էր, որ թալիբները կարգադրել են դադարեցնել դասերն ուսանողուհիների համար՝ մինչեւ հաջորդ կարգադրություն։ Դեկտեմբերի 1-ին Աֆղանստանի կրթության նախարարի պաշտոնակատարը հայտարարել էր, որ կրթությունը կանանց համար օտարերկրյա մշակույթի տարր է, որը երկիր են բերել էմիր Ամանուլան (Աֆղանստանում կառավարել է 1919-1929թթ.) եւ փադիշահ Մուհամեդ Զահիր-շահը (կառավարել է 1933-1973թթ.)։

Supporters of the radical Taliban movement that came to power in Afghanistan have ordered that female teachers and elementary school students not be allowed into schools. Hasht e Subh newspaper reported this on Wednesday, citing the statements of several female teachers in Kabul.
According to them, the management of several schools in the capital on Wednesday morning sent a warning to female employees, asking them not to come to work due to the Taliban's order. In addition, the parents of some schoolgirls in Kabul told the paper that their daughters were not allowed into the schools by armed Taliban fighters. Thus, according to Hasht e Subh, the Taliban are forbidding even the younger girls who were previously allowed to go to school.
Armed radicals also appeared at the door of Kabul University on Wednesday morning: according to the newspaper, they were making sure that female students were not allowed into the educational institution.
On Tuesday, Ariana News reported that the Taliban ordered the suspension of classes for female students until further notice. On Dec. 1, Afghanistan's acting education minister said education for women was part of a foreign culture brought to the country by Emir Amanullah (who ruled Afghanistan from 1919 to 1929) and Padishah Mohammad Zahir Shah (who ruled from 1933 to 1973).