Լեռնային Ղարաբաղի վերահսկիչ պատալատը 2009 թվականի ընթացքում պետական օբյեկտներում, տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, փակ բաժնետիրական ընկերություններում անցկացրած ստուգումների արդյունքում հայտնաբերել է ֆինանսական մի շարք խախտումներ, որոնց արդյունքում պետբյուջե կվերադարձվի 20մլն 715 հազար 600 դրամի չափով գումար։
Վերահսկիչ պալատի նախագահ Արթուր Մոսիյանի խոսքով, հունվարի 1-ի դրությամբ պետբյուջե է վերադարձվել 13 միլլիոն դոլար։
ԼՂՀ Վերահսկիչ պալատի ղեկավարը նաեւ նշեց, որ ստուգումները նպաստում են ստուգվող օբյեկտներում տիրող իրավիճակի լավացմանը, աշխատանքային կարգապահության բարձրացմանը։ Ընդ որում, նա հավելեց, որ 2009 թվականին ակնհայտ չարաշահումներ չեն հայտնաբերվել, եւ եթե 2008 թվականին ստուգումների արդյունքում կազմվել է 8 արձանագրություն, ապա 2009 թվականի ընթացքում արձանագրություններ ընդհանրապես չեն կազմվել։

В результате проверок в 2009 году Контрольная палата Нагорно-Карабахской Республики выявила ряд нарушений финансового плана в деятельности некоторых государственных объектов, органов местного самоуправления, закрытых акционерных обществ и др., в результате которых установила необходимость возвращения в госбюджет 20 млн. 715 тыс. 600 драмов.
По словам председателя Контрольной палаты НКР Артура Мосияна, по состоянию на 1 января сего года уже возвращено порядка 13 миллионов драмов.
Глава Контрольной палаты НКР отметил, что проверки содействуют улучшению ситуации в проверяемых объектах, повышению исполнительской дисциплины. При этом он отметил, что в 2009 году явных злоупотреблений не было обнаружено, и если в 2008 году по итогам проверок в прокуратуру НКР было направлено 8 протоколов, то в нынешнем году таких случаев не зафиксировано.