Վրաստանում վերջին օրվա ընթացքում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակման 2970 նոր դեպք: Տվյալները թարմացվել են կառավարական StopCov կայքում, հաղորդում է «Նովոստի-Գրուզիա»-ն:
Այսօրվա օրական աճը 43-ով ավել է, քան երեկվա ռեկորդային բարձր մակարդակը` 2927 դեպքը: 24 ժամվա ընթացքում առաջին անգամ հաստատված դեպքերի թիվը երկու հազարը գերազանցել էր միայն նոյեմբերի 4-ին: Այդ օրվանից ի վեր Վրաստանում ամեն օր ռեկորդային ցուցանիշներ են գրանցվում:
Վերջին օրվա ընթացքում վերականգնվել է 2.348 հիվանդ: Վերականգնվածների ընդհանուր թիվը 47 390 է:
22 հիվանդ մահացել է: Վրաստանում COVID-19-ից մահացել է ընդհանուր 521 մարդ:
Համավարակի սկզբից մինչ օրս Վրաստանում լաբորատոր ճանապարհով հաստատվել է վարակման 63 650 դեպք:
Այս պահի դրությամբ հիվանդանոցներում է գտնվում 4709 մարդ, իսկ քովիդ հյուրանոցներում` 3.066 մարդ:
Սեպտեմբերի սկզբից ի վեր երկրում համաճարակաբանական իրավիճակի վատթարացում է նկատվում: Վարակված մարդկանց թվի օրական աճն արդեն արտահայտվում է քառանիշ թվով եւ մոտենում է երեք հազարին:
Կառավարությունը նոր սահմանափակումներ է մտցրել` վարակման դեպքերի տարածման տեմպերը դանդաղեցնելու նպատակով: Երկուշաբթի` նոյեմբերի 9-ից, Վրաստանի յոթ խոշոր քաղաքներում ինչպես հետիոտնի, այնպես էլ ավտոտրանսպորտային միջոցների տեղաշարժը 22:00-ից 05:00-ն ընկած ժամանակահատվածում արգելված է:
Տեղաշարժման արգելքը տարածվում է Թբիլիսիի, Քութաիսիի, Բաթումիի, Ռուսթավիի, Զուգդիդիի, Գորիի եւ Փոթիի բնակիչների վրա: Սահմանված արգելքի խախտման դեպքում երկու հազար լարի տուգանք է նախատեսված:
Ընդ որում, արգելքը չի տարածվում միջազգային ճանապարհային տրանսպորտի, ինչպես նաեւ այն անձանց եւ տրանսպորտային միջոցների վրա, որոնք տեղաշարժվում են ռազմավարական օբյեկտների գործառույթների իրականացման, ինչպես նաեւ բժշկական ծառայությունների մատուցման նպատակով, դեղագործական օբյեկտների, առաքման ծառայությունների եւ ԶԼՄ-ների համար:

В Грузии за сутки зафиксирован 2 970 новых случаев инфицирования коронавирусом. Данные обновлены на правительственном сайте StopCov, сообщает Новости-Грузия
Сегодняшний суточный прирост на 43 больше, чем вчерашний рекордный показатель в 2 927 случаев. Число заболевших, установленных за 24 часа, впервые превысило две тысячи только 4 ноября. С тех пор ежедневно в Грузии фиксируются рекорды по количеству заболевших.
За последние сутки выздоровели 2 348 пациентов. Общее число выздоровевших составляет 47 390.
Скончались еще 22 пациента. Всего в Грузии умер 521 человек с диагнозом COVID-19.
С начала эпидемии до сегодняшнего дня в Грузии лабораторно подтверждено 63 650 случаев инфицирования.
К настоящему времени в стационарах под наблюдением остаются 4 709 человек, а 3 066 – в ковид-гостиницах.
С начала сентября в стране наблюдается ухудшение эпидситуации. Суточный прирост инфицированных выражается уже в четырехзначной цифре и приближается к трем тысячам.
Правительство ввело новые ограничения для того, чтобы замедлить темпы распространения. С понедельника, 9 ноября, в семи крупных городах Грузии введен запрет на передвижение с 22:00 до 05:00 часов как для пешеходов, так и для автотранспорта.
Запрет на передвижение касается жителей Тбилиси, Кутаиси, Батуми, Рустави, Зугдиди, Гори и Поти. В случае нарушения установленной меры предполагается штраф в размере двух тысяч лари.
При этом запрет не затрагивает международные автомобильные перевозки, а также тех лиц и транспортных средств, которые перемещаются для выполнения функций стратегических объектов, а также для предоставления медицинских услуг, фармацевтических объектов, служб доставки и СМИ.
Кроме того, с понедельника в семи крупных городах закрылись частные и муниципальные детские сады. В общественном транспорте запретили перевозку пассажиров стоя.